Radio BalkanFox

10 znakova da je vaše radno okruženje toksično za zaposlene majke

Hibridni model rada danas je vodeći među poslodavcima i najpoželjniji među zaposlenima, naročito pripadnicama mlađih generacija.

Studije su pokazale da je fleksibilnost radnog mesta privlačna svima koji traže ravnotežu između poslovnog i privatnog života, ali je ipak ključna za žene.

„Rad za kompaniju koja nudi hibridne opcije rada i podržava ravnotežu između posla i privatnog života može da ublaži neke od stresora sa kojima se žene suočavaju“, kaže za Forbes Toni Frana, ekspertkinja za karijeru.

Čak 38 odsto majki sa malom decom kaže da bi bez fleksibilnosti radnog mesta morale da napuste kompaniju ili da ne rade puno radno vreme. Međutim, kada se tim radnim vremenom nepravilno upravlja, to takođe može intenzivirati izazovne aspekte fleksibilnog rada za žene, što stvara toksično hibridno radno okruženja.

Kako da znate da li je vaše radno okruženje toksično?

  1. Fleksibilnost je samo “prazna priča”. Kompanija može da kreira hibridnu politiku rada, ali isto tako može da obeshrabri svoje zaposlene da te pogodnosti i koriste. Na primer, mogu da dozvole da radite od kuće, ali ne i fleksibilno radno vreme. Ili pak mogu da zakazuju sastanke u nezgodnim danima ili da zahtevaju lično prisustvo.
  2. Ne postoji program koji omogućava ravnotežu između posla i privatnog života. Govoriti o važnosti ravnoteže između privatnog i poslovnog života i implementirati program koji to omogućava su dve različite stvari. Postoje organizacije ili toksični menadžeri čiji postupci ravnotežu onemogućavaju ili je ne stavljaju u prioritet. Ravnoteža između posla i privatnosti treba da bude dostupna uvek, i tokom radnih dana u kancelariji, i tokom radnih dana koje provodite kod kuće. U suprotnom je sagorevanje neizbežno.
  3. Primetna je loša komunikacija u celoj kompaniji. Uspešna hibridna radna mesta zahtevaju jasne kanale komunikacije i preferencije zaposlenih. Poruke moraju da se prenose svim zaposlenima, uključujući i one koji rade od kuće.
  4. Velika fluktacija zaposlenih je još jedan znak za uzbunu. Ovo je posebno snažan pokazatelj da je radno okruženje toksično, posebno u hibridnim sredinama.
  5. I seniori rade na daljinu. Kompanija koja ceni rad na daljinu ohrabruje sve zaposlene – od početnika do menadžera – da rade na daljinu. Ako su samo juniori i mediori hibridni, to bi moglo da ukazuje na to da oni koji ne dolaze u firmu ne mogu ni da ostvare dugoročan uspeh u datoj kompaniji.
  6. Postoji jasan nedostatak poverenja. Osnova rada na daljinu je poverenje. Menadžeri i saradnici moraju da veruju da će svaki član tima ispuniti ono što se od njega očekuje. I pored toga, kada se pojave izazovi, zdrav tim će komunicirati međusobno kako bi zajedno rešili probleme.
  7. Sastanci nisu prilagodljivi. Kompanije koje prihvataju hibridni model rada rotiraće sastanke u vreme tako da svi zaposleni – i oni koji su u firmi i oni koji su kod kuće – budu uključeni.
  8. Put za razvoj karijere je potpuno nejasan. Poznavanje mogućnosti i potencijala za rast i napredovanje u karijeri ključno je za sve zaposlene. Ako zaposleni u firmi imaju jasniji put i veće šanse za napredak od onih koji rade na daljinu, to je jasan pokazatelj da kompanija ne ceni remote radnike ili ih ne vidi kao deo šireg strateškog plana.
  9. Vreme održavanja sastanka je zbunjujuće. U zavisnosti od veličine kompanije i mesta gde žive oni koji rade van kancelarije, pojedini zaposleni mogu da budu udaljeni i nekoliko vremenskih zona. Iako postoje načini da se prevaziđu razlike u vremenskoj zoni, ako kompanija uvek održava sastanke u terminima kada je to nezgodno za one koji nisu u kancelariji, to može da ukazuje na toksično radno okruženje.
  10. Informacioni i tehnološki alati su nedostupni. Da bi hibridni model rada funkcionisao besprekorno, kompanije bi trebalo da obezbede alate potrebne za uspešno obavljanje dužnosti, gde god da rade.

Slično tome, nedostatak informacija često je znak toksičnog radnog okruženja jer kompanije koje ne vrednuju remote radnike neće učiniti informacije lako dostupnim. Ako ne postoji centralna platforma za deljenje ključnih informacija sa celom kompanijom, to je još jedan znak toksičnosti.

Hibridni model rada može da pruži fleksibilnost i podrži ravnotežu između poslovnog i privatnog života, ali je važno da zaposlene majke obrate pažnju i na to kako poslodavci pristupaju hibridnom modelu i na osnovu tih informacija donose odluke, koje podržavaju njihove ciljeve u karijeri, sada i u budućnosti – zaključila je Frana.

Pročitaj i: 20 znakova da imaš lošeg šefa

Foto: Anastasia Shuraeva


Original magazin

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE