Svake zime, u toku grejne sezone, raste zabrinutost zbog aerozagađenja, koje je često neizbežno i predstavlja zdravstveni rizik. Ipak, iako ga je nemoguće neutralisati preko noći, postoje sitni koraci kojima značajno možemo poboljšati kvalitet vazduha u svom životnom prostoru.
Izlaganje mikročesticama aerozagađenja može da ima niz negativnih efekata po zdravlje, kako kratkoročnih, tako i dugoročnih, zbog čega je izuzetno važno očistiti dom od njih onoliko koliko je to moguće.
Problem zagađenja vazduha je jedan od najvećih s kojim se svet suočava u ovom trenutku i pitanje za koje tek treba naći održivo i lako dostupno rešenje, ali svako od nas može makar sitnicama da doprinese da prostor u kom provodimo najviše vremena bude nešto bezbedniji.
Zato primenite bar neke od ovih saveta i možete biti sigurni da ste napravili, makar i sitne, korake da dišete čistiji vazduh.
1. Proveravajte dnevne podatke o zagađenosti vazduha.
Zahvaljujući brojnim mernim stanicama, moguće je proveriti kvalitet vazduha, odnosno stepen zagađenosti, ne samo na nivou države i grada već čak i opštine.
Za to vam ne treba čak ni mnogo znanja o aerozagađenju, već i sama boja u aplikaciji ukazuje na to koliko je vazduh (ne)zdrav u određenim oblastima – zelena označava dobar kvalitet vazduha, žuta prihvatljiv, narandžasta srednji, crveni loš, ljubičasta veoma loš, a braon izuzetno loš.
2. Pazite kada proveravate.
U doba dana kada je nivo zagađenja najviši ne otvarajte prozore da biste luftirali svoj dom i ne iznosite veš i posteljinu. Tako ćete sprečiti da vam nekvalitetan vazduh preplavi životni prostor i da se nezdrave materije uvuku u tkanine koje koristite svakodnevno ili na kojima spavate.
3. Izbegavajte da budete na otvorenom kad je nivo zagađenja visok.
Ukoliko je kvalitet vazduha neadekvatan, trenirajte u zatvorenom prostoru i izbegavajte da se dete igra u parku ili dvorištu ili mu makar ograničite to vreme. Čak i kada je vazduh prihvatljiv, izbegavajte da trčite ili vežbate u oblastima blizu prometnih mesta, jer automobili mogu da povećaju zagađenje.
4. Redovno čistite kuću.
Boljem kvalitetu vazduha u svom domu doprinećete tako što ćete temeljno i redovno čistiti sve površine. Važno je na vreme da rešiti prašine, peruti i dlake kućnih ljubimaca, polena, buđi… Posebnu pažnju obratite na tapacirani nameštaj, u koji se alergeni i zagađivači najlapše uvuku, pa ovi delovi kuće treba da budu prioritet.
5. Kupite prečišćivač vazduha.
Proteklih godina su lako dostupni i sve pristupačniji uređaji za prečišćavanje vazduha, a ključno je da vodite računa o tome da li je vaš prečišćivač odgovarajući veličini prostorije u kojoj se koristi.
Određeni savremeni aparati imaju ugrađene senzore koji im omogućavaju da otkriju nivoe zagađivača prisutnih u vazduhu, pa prilagođavaju brzinu ventilatora i štede energiju kada je kvalitet vazduha prihvatljiv.
Koristite manje struje u svom domu.
Proizvodnja električne energije jedan je od faktora koji dovode do zagađenja vazduha, a smanjenjem potrošnje struje možete pomoći u poboljšanju kvaliteta vazduha, suzbijanju emisije gasova, podsticanju energetske nezavisnosti i uštedi novca. Naročito, jedna osoba ne pravi veliku razliku, pa je važno da svi zajedno podignemo svest o tome i doprinesemo očivanju planete i kvaliteta vazduha!
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Kako se zaštititi od zagađenog vazduha i zašto do njega dolazi?
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar