Radio BalkanFox

5 saveta Vorena Bafeta milenijalcima koji žele da se obogate

Voren Bafet je 93-godišnji investitor čija se neto vrednost procenjuje na 120 milijardi dolara. Poznato je da mladim ljudima voli da daje savete o životu, zdravlju i, naravno, finansijama i investiranju. I većina njegovih saveta podjednako je korisna za ljude bilo kog uzrasta.

Sajt za lične finansije GOBankingRates sastavio je listu saveta koje Bafet često daje milenijalcima koji teže velikom bogatstvu. Svi bi trebalo da sledimo svaki deo ovog saveta. Inc je izvojio pet njegovih najkorisnijih saveta.

  1. Koristite moć složene kamate.
    „Vreme je vaš prijatelj, impuls je vaš neprijatelj“, rekao je jednom Voren Bafet. „Iskoristite složene kamate i nemojte biti zarobljeni atraktivnim ponudama tržišta.“ On je naveo da njegovo bogatstvo potiče od kombinacije srećnih gena, života u Americi i složenih kamata.

    Korišćenje moći složenog kamatnog računa tako što ćete dozvoliti da vaš novac raste ili automatski reinvestirati dividende je odličan način da povećate svoje bogatstvo tokom vremena. Možda ne zvuči privlačno, ali ako je dovoljno dobro za Bafeta, to verovatno znači da je dobra ideja.

  1. Upoznajte se sa računovodstvom.
    Ovo je još jedan ne baš privlačan savet. Ali uzmite u obzir da je Bafetovo ogromno bogatstvo, a da ne pominjemo investitore Berkšir Hataveja, izgrađeno na njegovoj i sposobnosti njegovih kolega da analiziraju poslovanje i biraju koje će investicije biti isplative na duži vremenski period. A ta sposobnost počinje razumevanjem računovodstvenih principa.

    „Računovodstvo je jezik poslovanja i morate da ga razumete kao i svoj maternji jezik da biste zaista procenili poslovanje“, rekao je on za CNBC pre nekoliko godina.

  1. Izbegavajte dugove.
    Kada bi Voren Bafet mogao da da jedan savet mladim ljudima, to bi bilo „samo nemojte da se zadužujete“, rekao je on na godišnjem sastanku Berkšir Hataveja. Naravno, to je složenija jednačina za današnje mlade ljude nego što je bila za Bafeta u njihovim godinama. Danas se mnogi zadužuju da bi stekli fakultetsko obrazovanje. Ipak, Bafet kaže da vrednost obrazovanja zavisi od osobe koja ga dobije.
  1. Budite skeptični prema prilikama koje nude brzu zaradu.
    Voren Bafet je jednom primetio da je pokušaj sticanja brzog bogatstva jedna od dve najčešće finansijske greške. To je jedan od razloga što je izbegavao bitcoin i druge kriptovalute. To, i njegova čuvena averzija prema ulaganju u stvari koje ne razume u potpunosti.
  1. Iskoristite prave prilike kada se pojave.
    „Prilike se javljaju retko. Kada pada zlatna kiša, stavite kantu, a ne čašicu“, voli da kaže Bafet. Ako ovo zvuči kao da je u suprotnosti sa poslednjim savetom, nije.

    Ključno je da naučite da razumete posao dovoljno dobro da možete da shvatite kada je nešto plan za brzu zaradu koji je previše dobar da bi bio istinit i kada postoji stvarni potencijal da se zaradi ozbiljan novac sa ograničenim rizikom. To je jedan od razloga što portfolio Berkšir Hataveja nije toliko raznolik kao što biste očekivali. Oko 177 milijardi dolara – nešto više od polovine ukupnog Berkširovog portfolija – uloženo je u samo jednu akciju: Apple.

    Bafet očigledno vidi Apple kao jednu od onih retkih investicija koje donosi zlatnu kišu. Uverite se da ste naučili sve što vam je potrebno kako biste prepoznali te zlatne prilike – i spremite kofu.


Original magazin

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE