Radio BalkanFox

8 sjajnih razloga da svaki dan koristite KARANFILIĆ kao začin

Često se karanfilić naziva čarobnim sastojkom koji pomaže kod mnogih zdravstvenih problema, a iako ne postoji tako moćno sredstvo, on definitivno može biti koristan ako ga konzumirate redovno

Karanfilić se još naziva i klinčić i ima niz pozitivnih dejstavan na organizam
Karanfilić se još naziva i klinčić i ima niz pozitivnih dejstavan na organizamfoto: Steven Giles/Shutterstock

Karanfilić je začin koji pruža hrani i pićima božanstven ukus, a poznato je da ima brojne zdravstvene prednosti. Međutim, mnogo je zabluda o tome kako tačno ova biljka utiče na organizam.


Poznat u našem narodu i kao klinčić i karanfilovac, karanfilić (lat. Sizigium aromaticum) potiče iz Indonezije, konkretno s Molučkih ostrva, a danas se u najvećoj meri uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, na Madagaskaru, Šri Lanci i u Maleziji.


Pupoljci karanfilića beru se pre otvaranja cveta, odnosno čim pupoljci posvetle, i to pomoću posebne pamučne tkanine koja se koristi za žetvu.

Nakon toga se suši nekoliko dana, a rezultat je začin bogatog mirisa i ukusa, koji se uglavnom kombinuje s mesom i čorbama, a odličan je začin i za kuvano vino.

 

Karanfilić obiluje nutrijentima
Karanfilić obiluje nutrijentimafoto: Shutterstock / Mamsizz

Zdravstvene prednosti karanfilića


Ovaj svestrani začin uglavnom se kod nas prodaje u mlevenom obliku i koristi u kuhinji, a on u svetu ima široku primenu u narodnoj medicini.

 

Naučna istraživanja pokazala su da to nije bez razloga – studije nad životinjama su pokazale da postoje prednosti njegove upotrebe, a medicinska platforma Healthline izdvojila je nekoliko.


Sadrži važne hranljive materije


Karanfilić ima vlakna, vitamine i minerale, pa upotreba celih ili mlevenih karanfilića kao začina može da vam pruži bitne nutrijente kroz ishranu.


Jedna kašičica (oko 2 grama) mlevenih karanfilića sadrži:

 

  • 6 kalorija
  • 1 g ugljenih hidrata
  • 1 g vlakana
  • 55% preporučenog dnevnog unosa mangana
  • 2% preporučenog dnevnog unosa vitamina K


Međutim, kako napominje Healthline, osim što ima tako značajne količine mangana, karanfilić se koristi u vrlo malim količinama, pa neće pružiti mnogo hranljivih materija. Zato nemojte olako poverovati portalima koji kažu da će značajno uticati na stanje u organizmu ako samo pojedete kašičicu s vremena na vreme.

 

Karanfilić se u Srbiji uglavnom prodaje u mlevenom obliku
Karanfilić se u Srbiji uglavnom prodaje u mlevenom oblikufoto: mirzamlk/Shutterstock

Obiluje anktioksidansima


Pored toga što sadrži nekoliko važnih nutrijenata, karanfilić je bogat antioksidansima, jedinjenjima koja smanjuju oksidativni stres, čime doprinose prevenciji hroničnih bolesti.


U karanfiliću se nalazi i eugenol, jedinjenje koje deluje kao prirodni aktioksidans, a studija objavljena 2010. u magazinu Methods in Molecular Biology pokazala je da eugenol može da pomogne u zaistavljanju oksidativnih oštećenja izazvanih slobodnim radikalima pet puta efikasnije nego vitamin E.

Može da pomogne u zaštiti od raka (ali nije lek, niti ogromna pomoć)


U karanfiliću se nalaze jedinjenja za koja je utvrđeno da mogu da budu korisna u prevenciji kancera. Ipak, ne zalećite se i ne shvatajte ozbiljno tvrdnje da možete da zaboravite na ovu bolest ako konzumirate karanfilić – njega i dalje unosimo u vrlo malim količinama, a uz to još uvek nije otkrivena „čarobna namirnica“ koja tera rak.

 

Karanfilić se bere kada pupoljak posvetli
Karanfilić se bere kada pupoljak posvetlifoto: Shutterstock / Denis Moskvinov

Ipak, svakako može samo da vam pomogne ako svojoj ishrani dodate karanfiluić, jer je studija objavljena 2011. u časopisu Asia Pacific Journal of Cancer Prevention pokazala da je ekstrakt karanfilića pomogao u zaustavljanju rasta tumora i podsticanju umiranja ćelija raka. Druga studija, objavljena u približno vreme i u istom listu, otkrila je da koncentrisane količine ulja karanfilića izazivaju smrt ćelija kancera u 80% slučajeva raka jednjaka.


Imajte na umu da su u istraživanjima korišćene veoma koncentrisane količine i da nijedna hrana nije ni lek ni zamena za lek.


Ima antibakterijsko svojstvo


Karanfilić ima i antimikrobno dejstvo, što znači da može da pomogne u zaustavljanju rasta mikroorganizama poput bakterija.


Posebno je koristan u poboljšanju oralnog zdravlja, zbog čega su ga ljudi u prošlosti koristili kod zubobolje i osvežavanja daha, a brojna istraživanja pokazala su da u domaćim sredstvima za ispiranje usta pokazuje sjajne rezultate.

 

2 g mlevenog karanfilića zadovoljava 55% dnevnih potreba za manganom
2 g mlevenog karanfilića zadovoljava 55% dnevnih potreba za manganomfoto: StockImageFactory.com/Shutterstock

Može da pomogne u poboljšanju zdravlja jetre


Već pomenuto jedinjenje eugenol veoma je korisno za jetru, a jedna studija sprovedena nad životinjama pokazala je da su pacovi imali bolju funkciju jetre, manju upalu i niži oksidativni stres nakon konzumiranja smesa koje sadrže ili ulje karanfilića ili eugenol.


Međutim, još uvek nema dovoljno istraživanja sprovedenih nad ljudima, pa svakako budite oprezni i imajte u vidu da je eugenol otrovan u prevelikim količinama i može da dovede do oštećenja jetre.

Može da pomogne u regulaciji šećera u krvi


Istraživanje nad životinjama objavljeno 2012. u magazinu Journal of Natural Medicines pokazalo je da ekstrakt karanfilića može da bude dobra pomoć u ublažavanju skokova šećera u krvi, dok je drugo pokazalo da tako deluju i ekstrakt karanfilića i nigericin, jedinjenje koje se nalazi u njemu.


Može da pomogne u poboljšanju zdravlja kostiju


Neka od jedinjenja koja se nalaze u karanfiliću pokazala su se efikasnima u očuvanju koštane mase, makar u studijama u kojima su rađeni eksperimenti nad životinjama.

 

Karanfilić obiluje nutrijentima i antioksidansima
Karanfilić obiluje nutrijentima i antioksidansimafoto: vm2002/Shutterstock

Tajna je najverovatnije u manganu, kojim karanfilić obiluje i koji je važan mineral za izgradnju jakih i zdravih kostiju.


Može da pomogne kod čira na želucu


U studiji objavljenoj 2011. u listu Naunyn-Schmiedeberg’s Archives of Pharmacology otkriveno je da eterično ulje iz karanfilića može da pomogne u povećanju proizvodnje želudačne sluzi. Ona funkcioniše kao barijera u pomaže u sprečavanju „erozije“ sluznice usled probavnih kiselina.


Ovo i slična istraživanja obećavaju, ali je svakako potrebno još studija.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Kako se prave zdravi mafini?

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE