Glumac Miloš Biković nedavno je bio gost jedne domaće emisije, gde je govorio o svojoj ulozi u filmu „Izolacija“ koji je premijerno prikazan u Beogradu. Biković je istakao da je ova filmska ostvarenja drugačija od drugih, jer su „poistovetili žanr horora sa rijalitijem“.
Rijaliti kao arhineprijatelj kulture
Glumac je izneo svoje mišljenje o rijaliti kulturi, istakavši da ona „negira kulturu“ i „dokazuje da se sadržaj bez kulture dobro prodaje“. Prema njegovim rečima, rijaliti je podkultura koja se bavi tračaranjem, podlostima i prljavštinama, te da je „arhineprijatelj kulture“.
– To najviše govori o našem stavu. Ja sam o rijalitiju mislio, ne mogu da kažem sve najgore, ali u većini slučajeva vrlo loše. Postoje rijalitiji okupljeni oko drugih vrednosti, igra, takmičenja, sport. Nije rijaliti sav loš, ali jeste koji se bavi tračaranjem, podlostima, prljavštinama – naglasio je glumac.
Biković je istakao da se film „Izolacija“ bavi ljudskom potrebom za zabavom, koja postoji od drevnog Rima i gladijatorskih borbi, gde je sloga „hleba i igara“ bio prisutan. Upoređujući drevne borbe sa današnjim rijaliti programima, Biković je istakao da su na psihološkom nivou ipak isti receptori zadovoljeni, jer postoji skandal, adrenalin i proizvode se „iste vrste sokova u čoveku kao kada gleda gladijatore koji se ubijaju ili kada se bore sa životinjama“.
– Privukla me zamisao rediteljsko-scenaristička da se horor postavi kao rijaliti. Kad sam to pročitao u scenariju, meni se to dopalo i želeo sam da budem u takvom projektu – naglasio je glumac.
– Samo što je tada (u doba gladijatora) bilo vrlo brutalno, završavalo se u krvi. Kada imate rijaliti imate na neki način krv, samo što ona se ne akcentuje toliko – ocenio je Biković.
– U rijalitiju glasate ko će da prođe ili neće. Kao imperator, stavlja vas malo u tu poziciju. Neko ko biva izbačen, to je psihološki kao neka vrsta smrti. Malo je benignije, ali ništa se nije promenilo od Rima do danas – zaključio je Biković za Tanjug.
BONUS VIDEO:
Dodaj komentar