Devojka kineskog porekla koja polako gradi svoju kozmetičku imperiju najvrednije lekcije o nezi kože dobila je – od svoje bake. I nesebično ih deli sa ženama širom sveta!
Tina Čen Krejg, osnivačica brenda U Beauty, podelila je nekoliko tajni nege kože koje se u njenoj porodici kineskog porekla prenose generacijama.
– Moja baka me je naučila da je lepota ljubav prema sebi, ne sujeta. Ako brinete o sebi, imaćete više samopouzdanja, a zdrava koža je sjajna za samopouzdanje – napominje ona.
Kineskinje su poznate po tome što dugo uspevaju da sačuvaju zdravlje svoje kože i mladolik izgled, a velike zasluge za to treba pripisati tradicionalnim metodama.
1. Budite nežni prema svojoj koži.
– Mi tretiramo lice bolje nego Chanel torbe, ali izgleda da zapadne kulture imaju drugačiji pristup: žene su često vrlo ležne prema svojim tašnama, ali grupe prema svojoj koži – kaže Tina Čen Krejg.
– Moje rođake, na primer, uvek koriste maramice kako bi osušile kožu posle umivanja, jer su peškiri pregrubi prema njihovoj svilenkastoj koži. A koža koja izgleda kao svila je krajnji cilj – objašnjava.
2. Izbegavajte ekstremne temperature
Možda ste primetili ljude azijskog porekla kako zaklanjaju lice kišobranima od sunca po najvećim vrućinama, a to nije jedini princip zaštite kože jer Tina Čen Krejg savetuje da je čuvate i od hladnoće.
– Pokušajte da izbegnete da koristite bilo šta hladno ili zaleđeno na svojoj koži. Čak i hladna ili ledena hrana se smatra lošom za žene (ali dobrom za muškarce) – tvrdi ona za Net-a-porter. – Ja koristim filtriranu vodu sobne temperature za jutarnje umivanje, a većina Kineskinja koje poznajem neće koristiti hladnu jer ne veruju ni u kakve ekstreme. Isto važi i za vruću vodu, koja isušuje kožu. Moja baka je uvek govorila da će vruća voda „ostariti“ moju kožu, kao i da nikada ne kupamo decu u vrućoj vodi. Topla voda čisti kožu jednako dobro.
3. Ne koristite piling i izbegavajte sapun.
Često čujemo da je piling neophodan da bi se uklonile mrtve ćelije kože i kako bi se podstaklo njeno obnavljanje. Iako to ima smisla, Tina Čeng Krejg kaže da ona i njene prijateljice Kineskinje to ne rade.
– Kineskinje nemaju običaj da ribaju kožu ili telo, osim sušenom rebrastom lufom, a i to samo za stopala ili leđa – objašnjava ona.
– Učili su nas da tokom tuširanja koristimo sapun tamo gde je potrebno, uključujući iza ušiju, ali ne na rukama, nogama, leđima, grudima i stomaku. Za ta područja koristimo nežna ulja za čišćenje i vodu, jer je cilj očuvanje kože – ističe Tina.
4. Gua ša kamen je za telo, a roleri za lice
Popularni gua ša kamen je zastupljen u tradicionalnoj kineskoj medicini, u ponovno uspostavljanje protoka životne energije „či“ i podizanje „šena“, koji koži vraća svežinu i blistavost.
Međutim, Tina Čen Krejg gua ša kamen koristi na svoj način.
– Gua ša je važan deo kineske kulture, ali ga uglavnom koristimo na telu, za oslobađanje toksina. Kad se kao dete nisam osećala dobro, moja baka mi je masirala leđa njim, duž svake strane kičme kako bi podstakla eliminaciju toksina, kao i duž vrata i ramena, sve do limfnih čvorova – objašnajava ona.
Tina uvek pri ruci ima ovaj kamen, koji joj, tvrdi, pomaže da se oslobodi napetosti.
Kako objašnjava, za lice koristi rolere, samo kada je ono mokro ili nakon nanošenja ulje.
– Nikada kada je suvo: da ne istežem kožu ili je previše povučem – kaže. – Koristiću roler za lice kad god mi je lice otečeno ili mi treba malo oblikovanja.
5. Jedite hranu bogatu kolagenom
– Od rođenja sam učena da jedem hranu koja obiluje kolagenom, jer se do sjajne kože stiže unutra. Zato mi je baka uvek govorila da je važno da brinem o sebi holistički – kaže ona.
Kako objašnjava, to podrazumeva da jedemo čorbe od kostiju, pileće nožice, meduze, riblju kožu…
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar