Kalanhoa koja ima prelepe cvetove može biti jako opasna za pse.
Sukulenti su popularni kao kućne biljke jer zahtevaju minimalnu negu, teško ih je uništiti, a estetski su lepi. Postoji jedan sukulent koji vlasnici pasa ne bi smeli da drže kod kuće. To je kalanhoa. Iako oduševljava šarenim cvetovima nalik ružama, kalanhoa sadrži hemijski spoj koji je otrovan za pse i mačke kada se proguta. Otrovni sastojci u ovoj biljci mogu da utiču na srce i centralni nervni sistem životinje.
Ako u kuću donesete novu biljku, veća je verovatnoća da će vaš ljubimac hteti da je istraži, vođen radoznalošću. Štenci su posebno skloni istraživanju i žvakanju svega što im je novo i nepoznato.
Najbolji način da zaštitite svog psa od toksičnih biljaka je da jednostavno ne unosite kalanhou u svoj dom. Ako već imate kalanhou kod kuće, to ne znači da morate da je izbacite, ali svakako bi trebalo da je premestiti izvan dosega psa, na primer, na visoku policu ili u prostoriju koja je zatvorena kada niste kod kuće.
Šta da učinite ako pas pojede kalanhou?
Korisno je znati simptome trovanja ovom biljkom.
Čak i mala količina kalanhoe, bilo da je reč o cvetovima, stabljici, listovima ili korenu, može da izazove kod psa znakove trovanja. Simptomi uključuju preterano slinjenje, proliv, povraćanje, proširene zenice, pa čak i napade. Postoje i simptomi koje nećete primetiti spolja, poput nepravilnog rada srca ili ubrzanog ili usporenog pulsa. Ako pas pojede veliku količinu ove biljke, posledice mogu biti smrtonosne ako odmah ne potražite pomoć veterinara.
Ako sumnjate da je vaš pas progutao deo kalanhoe, odmah pozovite veterinara. Moguće metode lečenja uključuju ispiranje želuca, davanje aktivnog uglja za apsorpciju toksina i različite lekove. Što ranije vaš ljubimac dobije stručnu pomoć, to su veće šanse za njegov oporavak i preživljavanje.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar