U Danskoj talog od kafe, koji bi inače bio bačen, koriste kao osnovni materijal za uzgoj bukovača.
Skandinavija je već dugo poznata po svom angažmanu na očuvanju životne sredine, a Danska se ponovo ističe sa inovativnim ekološkim rešenjem koje kombinuje ljubav prema kafi i održivi razvoj.
Kako bi iskoristili ovaj otpad, Danci su razvili metodu u kojoj se talog kafe meša sa micelijumom, vegetativnim delom pečurke. Ovaj proces traje oko četiri nedelje, pri čemu se prvo drže tri nedelje na tamnom, toplom mestu, a zatim se premeštaju u hladnije prostorije sa višom vlažnošću i svetlom. Za samo mesec dana, iz taloga kafe niču bukovače, a svaki ciklus može biti ponovo iskorišćen za sledeći uzgoj.
Ovaj projekat ne samo da smanjuje količinu otpada u gradu, već pruža i lokalnu, ekološku proizvodnju hrane. U Kopenhagenu se bukovače uzgajaju na urbanim farmama, samo nekoliko kilometara od prodavnica u kojima se prodaju. Ali, ideja ne staje tu, svi zainteresovani mogu da nabave komplet za kućni uzgoj, uključujući micelijum i reciklirani materijal, i početi da proizvode bukovaču u vlastitim domovima.
Ovaj model ne samo da promoviše održivo korišćenje resursa, već omogućava i lakši pristup zdravoj hrani. Cena bukovača u prodavnicama u Srbiji je oko 700 dinara za kilogram, ali uzgajanje kod kuće može biti ekonomična alternativa.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar