Foto: Peter Casolino / Alamy / Alamy / Profimedia
Dok neke bebe već od prvih dana života spavaju lepo, neki roditelji se suoče sa brojnim mukama po tom pitanju – recimo, beba spava samo na rukama a budi se čim je spuste. Kada su u pitanju ona malo starija deca, vrtićkog uzrasta, i tu ponekad bude problema što se tiče spavanja, pa se dešava da se mališani sa dve-tri godine bude po nekoliko puta tokom noći.
U nastavku teksta vam donosimo najčešće probleme sa spavanjem kod dece, ali i predloge kako da ih rešite.
1. Dete spava samo na rukama
Ako morate da držite dete na rukama dok spava jer se u suprotnom odmah budi, niste jedini. Stručnjaci savetuju da u tom slučaju ne grdite dete, već da ga samo češće grlite.
„Bebi je potreban kontakt najpre i najviše sa majkom“, kaže pedijatrijska sestra i dečja savetnica Klementin Testu. „To će pomoći mozgu da proizvodi oksitocin, hormon privrženosti, koji će pomoći da se beba umiri. Pomazite dete pre spavanja, recite mu da ga volite. Kada na ovaj način zadovoljite njegovu potrebu za kontaktom, biće lakše da zaspi. I ne brinite, to ga neće razmaziti niti napraviti da ne može da spava samo kada odraste“, rekla je ona za parents.fr.
2. Beba često plače u snu
Ako dete nije gladno, ne boli ga ništa, ne ide mu se u toalet, onda obratite pažnju na druge potencijalne uzroke lošeg spavanja. Možda je u sobi previše svetlosti koja ometa proizvodnju melatonina. Drugi mogući razlog je da je detetu previše vruće, što možete da proverite tako što ćete mu pipnuti zadnji deo glave – ako se znoji, oblačite mu laganiju pidžamu ili rashladite sobu pre spavanja.
3. Dete se stalno budi noću
Sasvim je normalno da se beba budi noću jer joj je potrebna hrana, presvlačenje i slično, ali roditeljima zaista postaje previše naporno ako se dete, recimo, sa tri godine i dalje budi noću.
Stručnjaci kažu da je uzrok tome nedostatak komunikacije sa roditeljima, pa da biste to izbegli, potrudite se da detetu posvećujete više pažnje tokom dana i razgovarate sa njim.
„Dete dođe iz vrtića, roditelji s posla, počne spremanje večere, telefonski pozivi, kućne obaveze… Umesto toga, izdvojite bar 20 minuta koje ćete provesti posvećeni isključivo detetu, igrajući se, mazeći se, razgovarajući sa njim“, savetuje Testu.
4. Dete smišlja „sto stvari“ da ostane budno
Pije mu se vode, piški mu se, još je gladno, želi još jedan zagrljaj, pa bi opet u toalet? Stručnjaci savetuju da što pre zaustavite ove ideje i uspostavite jasnu večernju rutinu. Pre odlaska u krevet dajte detetu da pije vode, neka ode do toaleta, poljubite ga za laku noć i isključite svetlo.
„Još jedna važna stvar je umirujuća rutina pred spavanja. Nakon toga će mirnije spavati i neće vas zvati svakih pet minuta da pije vode, piški…“, tvrdi pedijatrijska sestra i dečja savetnica.
5. Želi da spava sa vama u krevetu
Ako se priča ponavlja svake večeri – dete odbija da uopšte legne u svoj krevet ili obavezno prelazi kod vas usred noći, jedino što vam preostaje je da budete uporni.
„Svaki put kada dete dođe kod vas u krevet, smireno ga vratite u njegov krevet i jasno recite: ’Ne, ovo je naš krevet, ti spavaš u svom’“, savetuje Klementin.
Takođe, njen savet je da ni preko dana ne dopuštate detetu da spava u vašem krevetu, kako bi se naviklo na to da spava u svom.
Bonus video:
(Espreso/yumama/Prenela:M.S.)
Dodaj komentar