Donedavno najbogatiji čovek na svetu pre nekoliko godina je otkrio na koje pitanje moraju da odgovore svi koji apliciraju za posao u njegovim kompanijama, a u pitanju je metod zasnovan na naučnog dokazanoj teoriji.
Ilon Mask, poznati milijarder, donedavno najbogatiji čovek na svetu i osnivač kompanija Tesla i SpaceX, biće saradnik novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa tokom njegove administracije, javili su pre nekoliko dana američki mediji.
On će biti zadužen za Odeljenje za Vladinu efikasnost (Department of Government Efficiency – DOGE), a to je samo još jedna stavka u bogatoj biografji jednog od najuspešnijih ljudi na svetu.
Mask je na čelu više velikih organizacija i čovek koji je ni od čega uspeo da izgradi ogromno bogatstvo, a to mu nije došlo slučajno. Uz vredan rad, tu je i njegov „njuh“ da prepozna najbolje saradnike, a jednom prilikom je otkrio svoj način da na razgovoru za posao prepozna lažljivce.
Metod Ilona Maska za prepoznavanje lažova
Kako je 2017. otkrio na Samitu svetskih vlada, on sve koji apliciraju za posao kog njega pita isto:
– Reci mi koji su najteži problemi na kojima si radio i kako si ih rešio.
Mask veruje da ovo pitanje može da eliminiše kandidate koji nisu iskreni, što je i dokazano „asimetričnim upravljanjem informacijama“ (AIM), odnosno pristupom koji „poboljšava verbalnu detekciju laži tako što ohrabruje one koji govore istinu (ali ne i lažove) da pruže informacije“.
Kako prepoznati lažova?
Postoji nekoliko načina da se uoči da osoba laže, navodi se u studiji objavljenoj u listu Journal of Applied Research in Memory and Cognition 2020.
Ako kandidat odgovori na Maskovo pitanje detaljno, veća je verovatnoća da govori istinu, za razliku od nekoga ko daje nejasan odgovor.
– Sitni detalji su žila kucavica forenzičkih istraga i mogu istražiteljima pružiti činjenice koje treba proveriti i svedoke koje treba ispititati – piše Kodi Ported, jedan od autora studije.
Lažljivci daju malo ili nimalo detalja jer pokušavaju da „prikriju svoju krivicu“, što bi moglo da se shvati kao strateško uskraćivanje informacija ukoliko se uvede AIM metod.
– Njihova pretpostavka je da će pružanje više informacija istražitelju olakšati porepoznavanje laži, pa umesto toga daju manje informacija – dodaje Ported.
BONUS VIDEO
Šta će Mask raditi u Trampovom ministarstvu?
( Glossy, T.S.R. )
Dodaj komentar