Svojstva meda u medicini i kozmetici poznata su od davnina. Iako ne vole svi ukus i aromu meda, treba ga uključiti u ishranu. Med blagotvorno deluje na srce, nerve, mozak i teško zaceljive rane. Efikasnije se bori protiv bakterija od nekih antibiotika. Takođe je odlična alternativa savremenoj kozmetici. Med ima baktericidno dejstvo zahvaljujući enzimima koji potiču uglavnom iz pljuvačnih žlezda insekata. Pored toga, sadrži vodonik-peroksid, supstancu sa jakim antibakterijskim svojstvima.
Prema tome, med nije samo slatko zadovoljstvo, već i riznica zdravlja. Međutim, da bi njegova puna korisna svojstva uticala na vaše blagostanje, ključno je da izaberete pravi proizvod. U eri rasprostranjenog prisustva veštačkog meda, koji nema nutritivnu vrednost, postavlja se pitanje kako prepoznati pravi med, pun vitamina i minerala. Kod kuće možete da uradite test da biste proverili autentičnost meda, ali to nije sve.
Eliksiri zdravlja ili slatke prevare, pitanje je koje često postavite sebi u prodavnici dok su police pune meda koji mami cenom, ali razočarava kvalitetom. Ovi proizvodi, često punjeni veštačkim zaslađivačima i glukoznim sirupima, samo su jeftina zamena za pravi med. Nažalost, oni nemaju samo ukus, već ni dragocena svojstva koja unapređuju zdravlje.
Da biste imali koristi od bogatstva prirodnog meda, važno je da posegnete za proizvodima iz proverenih izvora. Obratite pažnju na konzistenciju. Pravi med vremenom kristališe, formira karakteristične grudvice, dok njegova veštačka zamena ostaje stalno tečna. Beli premaz na površini takođe je signal da imate posla sa prirodom, a ne sa fabričkim proizvodom.
Jednostavan test kod kuće može da razbije sumnje u autentičnost meda. Samo dodajte malo proizvoda u čašu vode – ako potone na dno, možete da budete sigurni u njegovo prirodno poreklo. U potrazi za „zdravstvenim blagom“, stručnjaci preporučuju medljiku, heljdu, lipu i bagremov med. Odlikuje ih najveće bogatstvo sastojaka korisnih za vaše zdravlje.
Bonus video:
(Espreso/Mondo)
Dodaj komentar