Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo – ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Stiv Džobs je bio osnivač i vlasnik kompanije Epl, pronalazač koji je mnogo doprineo razvoju moderne tejnologije.
Efikasnost Džobsovog „pravila od 10 minuta“, odnosno odlaska u šetnju kako bi se razbistrile misli i pronašlo rešenje za neki problem, potvrdila je i savremena neuronauka.
– Duga šetnja je bila njegov omiljeni način za ozbiljan razgovor – rekao je Džobsov biograf Volter Ajzakson.
– Veći deo vremena koje smo proveli zajedno smo proveli u tihoj šetnji – prisetio se Džobsov prijatelj, legendarni dizajner Džoni Ajvs.
Džobsovo stalno hodanje nije bilo samo zbog ljubavi prema prirodi ili fizičkoj vežbi. Pokojni šef kompanije Epl je intuitivno znao nešto što neuronauka sada dokazuje – hodanje čini da vaš mozak malo bolje radi i pomaže vam da rešite probleme koji su vas zbunili dok sedite.
Džobs je, takođe, nove kandidate za posao izvodio u šetnju i na piće, kako bi opuštenije razgovarao sa njima.
Danas neuronaučnici preporučuju Džobsovu praksu – preporučuju da se redovno sledi pravilo od 10 minuta. Dakle, ako niste rešili težak mentalni problem nakon 10 minuta pokušavanja, ustanite i idite u šetnju.
Mitu Storoni, neuronaučnik sa Univerziteta u Kembridžu objasnio je da postoji više načina da vaš mozak radi efikasnije, uključujući pravilo od 10 minuta.
– Jedan generalni direktor je usvojio pravilo da, ako sedi ispred svog kompjutera sa problemom koji nije uspeo da reši 10 minuta, napusti svoj sto i ode u šetnju – rekao je Storoni.
Naučnik je objasnio da, kada morate da smislite novu ideju ili rešite problem, potrebno vam je opušteno mentalno stanje u kome vaš um može drugačije da funkcioniše.
Umesto da pokušavamo da forsiramo ideje, tvrdi Storoni, moramo da gurnemo svoj mozak u optimalno stanje da bi se pojavila inovativna rešenja. On dodaje da vas šetnja održava u ispravnom mentalnom stanju. Naime, hodanje vas tera da razmišljate o mnogim novim stvarima, ali vas takođe sprečava da opsesivno razmišljate o bilo kojoj ideji, prenosi inc.com
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar