Draganu Markoviću Palmi pre nekoliko meseci dijagnostifikovana je ciroza jetre, otkrio je glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević na Informer TV.
Ciroza jetre je stanje u kojem zdrave ćelije jetre postepeno zamenjuju ožiljna tkiva. Ova progresivna bolest se razvija tokom nekoliko godina i može uzrokovati ozbiljne probleme u funkcionisanju jetre.
Ciroza jetre se razvija u četiri faze: steatoza, fibroza (ožiljci) zbog upale, sama ciroza, te otkazivanje jetre ili uznapredovalo oboljenje jetre.
I faza: Steatoza
Prva faza bolesti karakteriše se zapaljenjem jetre ili žučnog kanala. Ovaj zapaljenski proces može izazvati nelagodnost u stomaku, što je često prvi simptom. Ako se zapaljenje ne leči, može doći do oštećenja jetre i pogoršanja bolesti. U ovoj fazi upala je obično izlečiva, a lečenjem se može sprečiti dalje napredovanje bolesti.
II faza: Fibroza (ožiljci) jetre
Mnogi ljudi ne shvataju da imaju oboljenje jetre dok ne dođe do II ili III faze, jer simptomi često nisu primetni. U drugoj fazi, ožiljci ili upala počinju da ometaju protok krvi kroz jetru, čime jetra postaje manje funkcionalna. Lečenje može pomoći jetri da se oporavi, smanji oštećenje i uspori napredovanje bolesti.
III faza: Ciroza
Ciroza nastaje kao rezultat napredovanja bolesti jetre, obično zbog nedostatka odgovarajuće terapije. Ovaj proces podrazumeva zamenu zdravog tkiva jetre ožiljnim tkivom, što vodi do stvrdnjavanja jetre i stvaranja kvržica. U ovoj fazi jetra više ne može pravilno da funkcioniše, a protok krvi kroz portalnu venu postaje otežan, što može izazvati ozbiljne komplikacije, poput preusmeravanja krvi u slezinu.
IV faza: Otkazivanje jetre
Otkazivanje jetre označava kraj njene funkcije. U ovoj fazi jetra prestaje da obavlja svoje osnovne funkcije, što zahteva hitnu medicinsku intervenciju kako bi se izbegao smrtni ishod.
Kompenzovana i dekompenzovana ciroza jetre
Kompenzovana ciroza je faza u kojoj jetra još uvek funkcioniše dovoljno dobro da nadoknadi oštećenje uzrokovano ožiljcima. Simptomi često nisu prisutni, ali lečenje je neophodno kako bi se sprečilo napredovanje bolesti.
Dekompenzovana ciroza označava ozbiljnije oštećenje jetre i izaziva različite simptome, uključujući krvarenje, encefalopatiju, ascites, žuticu, kamenje u žuči, pa čak i smanjenje funkcije mozga.
Simptomi otkazivanja jetre
Među simptomima koji mogu ukazivati na otkazivanje jetre su promena svesti, krvarenje, bolovi u stomaku, žutica, umor, svrab kože, lako stvaranje modrica, oticanje nogu i abdomena, te gubitak apetita.
Razlika između akutne i hronične insuficijencije jetre
Akutna insuficijencija jetre javlja se iznenada i brzo se razvija, obično kao posledica predoziranja lekovima, infekcija ili trovanja. Nasuprot tome, hronična insuficijencija se razvija postepeno tokom meseci ili godina, a najčešće je uzrokovana cirozom.
Simptomi ciroze jetre
Simptomi ciroze mogu varirati i uključuju umor, mučninu, gubitak apetita, bolove u desnom gornjem delu stomaka, modrice, žuticu, svrbež kože, nakupljanje tečnosti u stomaku (ascites), zamućenje urina i konfuziju. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, obratite se lekaru, jer što pre bolest bude dijagnostikovana, manja je verovatnoća da će doći do ozbiljnih komplikacija.
Uzroci ciroze jetre
Najčešći uzroci ciroze jetre su prekomerno konzumiranje alkohola i hronični hepatitis B ili C. Ostali faktori rizika uključuju dijabetes tipa II, gojaznost i nealkoholnu masnu bolest jetre.
Alo
Dodaj komentar