Radio BalkanFox

Detinjstvo Marine Abramović u Beogradu obeležili su trauma, krv i bol

Najčuvenija umetnica performansa na planeti ističe da je od malih nogu doživljavala teške trenutke i da je sve bilo pod strogom kontrolom, a u memoarima se prisetila bizarnih epizoda iz detinjstva.

Marina Abramović u Kraljevskoj akademiji umetnosti u Londonu, na izložbi posvećenoj njenom radu
Marina Abramović u Kraljevskoj akademiji umetnosti u Londonu, na izložbi posvećenoj njenom radufoto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Marina Abramović danas je najpoznatija umetnica performansa na svetu i neko čije samo ime odmah izaziva reakciju.

 

Teško ćete naći bilo koga ko je ravnodušan na delo kontroverzne umetnice, koja je u samim počecima svog rada zamenila slikarstvo umetnošću tela i počela fizički da se iscrpljuje kako bi poslala poruku i istražila granice psihofizičke izdržljivosti.


Zabadala je brzo noževe između prstiju, ležala bez svesti nasred petokrake koju je prethodno zapalila, pred publikom pila tablete za lečenje akutne shiozofrenije… Najpoznatiji i najriskantniji performans Marine Abramović verovatno je bio onaj kada je posetiocima ostavila pištolj, noževe, žilete i druge predmete, kao i poruku da mogu da ih upotrebe na njoj.

Kontroverzna, hrabra i spremna da ode daleko zbog umetnosti, Marina Abramović je neko koga je oblikovao ne uvek lak život.

 

Rođena je u Jugoslaviji, u Beogradu, na današnji dan, 30. novembra 1946. godine, a nakon završene Akademije likovnih umetnosti u Beogradu i, potom postdiplomskih studija na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, predala je na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu. U svet se otisnula mlada, pa već od 1975. živi u Amsterdamu, iako veći deo vremena provodi putujući po svetu.


O svom životu u Jugoslaviji je pričala više puta, a neke od detalja i mladosti je podelila u autobiografiji „Hod kroz zidove“.

Detinjstvo Marine Abramović u Jugoslaviji


Moji roditelji su bili partizani i narodni heroji. Bili su veoma tvrdoglavi i toliko obuzeti svojim karijerama da sam živela s bakom do šeste godine – objansila je umetnica. – Do tada sam jedva znala ko su mi roditelji. Bilo je to samo dvoje čudnih ljudi koji su dolazili subotom i donosili poklone. Kad sam imala šest godina, rodio mi se brat, a mene su vratili roditeljima. Od tog trenutka, moje detinjstvo je bilo vrlo nesrećno.

 

Marina Abramović, umetnica performansa
Marina Abramović, umetnica performansafoto: EPA-EFE/Andre Borges

Kako istakla u njima, detinjstvo pamti po – krvi. Kada je izgubila prvi mlečni zub, krvarenje se nije zaustavljalo tri meseca, a prva menstruacija trajala joj je deset dana. To je bilo toliko intenzivno da su svi mislili da ima hemofiliju, a u bolnici je provela godinu dana.


To je bio najsrećniji, najlepši deo mog života. Svi su brinuli o meni i niko me nije kažnjavao – prisetila se. – Nikad se tako nisam osećala kod kuće, a nigde nisam osećala da imam dom.


Tvrdi i da je roditelji nikada nisu ni pohvalili ni poljubili, kao i da je kao dete doživljavala nasilje: majka ju je tukla, čupala za kosu, poručivala joj je da je beskorisna.


Tih godina joj u Beogradu nije bilo lako, a život su joj otežavali „velik nos, mnoštvo bubuljica, užasna frizura, ortopedske cipele i naočare s debelim staklima„.

 

Marina Abramović danas slavi rođendan
Marina Abramović danas slavi rođendanfoto: EPA-EFE/Andre Borges

Kada je reč o bolu kao jednoj od okosnica njenog umetničkog rada, Marina veruje da je sve počelo traumatičnim događajem iz detinjstva: kad je imala šest godina, otac ju je sa čamca gurnuo u Jadransko more kako bi je naučio da pliva.


Bol je veliki učitelj… I naravno, bol počinje od povreda u detinjstvu – objasnila je umetnica i dodala da dete nikada ne prašta i ne zaboravlja stvarno.

Kada je imala 14 godina, Marina se prvi put poljubila s dečakom, a njena majka je to saznala i nazvala ju je prostitutkom, prisetila se. U istom uzrastu je želela da oduzme sebi život, pa je odlučila da prereže venu na ruci, ali ju je baka pronašla i sprečila.


Nakon što je njena majka saznala čemu sve Marina izlaže sebe zbog umetnosti, gađala ju je u glavu staklenom pepeljarom, uz reči da joj je ona „dala život“, pa će joj ga i oduzeti.





1 / 8 Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Odrastala sam pod neverovatnom kontrolom, uz disciplinu i nasilje u kući. Sve je bilo ekstremno. Majka me nikad nije poljubila. Kad sam pitala zašto, rekla je: „Da te ne razmazim, naravno“ – prisetila se. – Imala je fobiju od bakterija, pa mi nije dopuštala da se igram s drugom decom, iz straha da se ne razbolim. Čak je i banane prala deterdžentom. Veći deo vremena sam provodila u svojoj sobi. Bilo je mnogo, mnogo pravila. Sve je moralo da bude u savršenom redu. Ako bih „neuredno“ spavala u krevetu, majka bi me probudila usred noći i naredila mi da spavam kako treba.

 

BONUS VIDEO

Muzej grada Beograda bogatiji je za jedinstven izlagački prostor

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE