Nutricionistkinja Branka Mirković govorila je za Informer.rs o tome kako da pospešimo svoje zdravlje tokom sezone prehlada i raznih virusnih infekcija koje vladaju zimi.
Superhrana i namirnice koje su bogate vitaminima, mineralima, antioksidantima, probioticima, vlaknima pomažu da naš organizam dobije sve neophodne mikro i makro nutritijente neophodne za dobro zdravlje, razvoj i obnavljanje svih ćelija i organa.
Nutricionistkinja Branka Mirković otkrila nam je kako i na koji način da izaberemo kvalitetne namirnice koje će nam pomoći da budemo zdraviji i ojačamo svoj organizam tokom zime.
Pre svega jako je bitno da namirnice budu bogate vitaminima, vlaknima i da se lako vare.
Ovo su ključne stvari koje ih čine superhranom:
– Bogate su vitaminima i mineralima, neophodnih za dobar imunitet
– Sadržde antioksidanse koje štite ćelije i organe celo telo od propadanja i starenja
– Neophodna vlakna – tako čuvaju digestivne organe
– Sadrže pebiotičke i probiotičke kulture – dobre bakterije
– Sadrže dosta vode – pravilno hidriraju telo
– Lako se vare, dodaju energiju a ne oduzimaju na varenje, podižu odmah energiju
– Sadrže malo kalorija, a daju mnogo energije
Sve ove kriterijume može da zadovolji sveže povrće i voće, zato Branka uvek naglašava da ako želite da imate dobar imunitet da pojedete „dugu“! Po boji voća i povrća se razlikuje koje vitamine i minerale sadrži.
Na dnevnom nivou treba uneti od 40 do 60 odsto kalorija kao sveže povrće i voće ako želite da imate i sačuvate dobar imunitet.
Namirnice za jak imunitet:
1. Zeleno lisnato povrće
Spanać, bebi spanać, blitva, kelj posebno italijanski kelj, stapići celera, puni su fitonutritijenata koji su osnovna zaštita imuno sistema i čine osnov odbrane organizma. Sadrže vitamin C, vitamin A, kalcijum, vlakna, antioksidante. Ovo povrće je najbolja imunološka zaštita od raznih upala, bakterija i virusa. Odlično je za detoksikaciju i održavanje zdrave telesne težine.
2. Borovnice i drugo bobičasto voće
Zimi možete jesti zamrznuto, veoma malo gubi u nutritivnim vrednostima ako je pravilno zamrznuto. Bogato je vitaminom C antioksidantima, vitaminima A, čuvaju ćelije i organe od oštećenja slobodnim radikalima, odlična su podrška dobrom varenju, crevima i srcu
3. Citusno voće
Limun, limeta, mandarina, pomorandža, grejp, bogati su vitamom C, odlična su imunološka odbrana, pomaže proteinima za stvaranje kolagena, održava zdravu sluznicu creva gde se nalazi veliki deo imunološkog sistema.
4. Beli luk
Beli luk je namirnica koju Srbi često koriste u ishrani, a prema savetima stručnjaka valjalo bi da se jede sirov. Za beli luk kažu da je prirodni antibiotik jer sadrži moćna jedinjenja alicin i disulfide koji uništavaju štetne bakterije i ima odlične antioksidantne efekte.
5. Jogurt
Kefir, kiselo mleko je najbolji izvor probiotika u ishrani. Pomaže održavanju imuniteta balansirajući odnos mikroba koji žive u crevima i pomažu varenju i eliminaciji.
6. Brokoli i drugo povrće iz porodice krstaša
Kupus, karfiol, kineski kupu. Odličan izvor zaštitnih jedinjenja, glukozinolata koji se bore protiv oksidativnog stresa i pomažu za zdravu i prirodnu ravnotežu mikroba u crevima, gde se nalazi veci deo imuniteta.
7. Luk – crni, crveni, vlašac, praziluk
Odlično aromatično povrće koje ima prirodna zaštitna svojstva zahvaljujući jedinjenjima sumpora koja sadrže ali i antioksidantima posebno anlinaza i kvercetin.
8. Laneno seme
Doprinosi zdravlju creva jer hrani korisne bakterije i pomaže eliminaciji, a i odličan je izvor zdravih masti i vlakana. Koristite mleveno ili izlomljeno laneno seme, celo ne daje skoro nikakve rezultate.
9. Zeleni Čaj
Vrhunski antioksidant, pomaže u sprečavanju oksidativnog stresa celija, reguliše metabolizam i vraća energiju, pomaže u rehabilitaciji organizma.
10. Kurkuma
Sadrži aktivni sastojak kurkumin i štiti organizam od raznih upala, a i pomaže brzoj regeneraciji posle upala. Odlična je za zglobove, kognitivno zdravlje, a posebno ima pojačane efekte kada se koristi sa biberom i čili ili tucanom paprikom. Odličan je začin i vrlo primenljiv. Zovu je i Indijski safran jer daje lepu žutu boju jelima.
Navedene namrnice jednostavno možete da uključite u svakodnevnu ishranu i obezbedite dobar imunitet koji je vađa odbrana organizma od raznih bolesti. Jedite svesno i preuzmite odgovornost za sopstveno zdravlje i imunitet.
Nutricionistkinja Branka Mirković naglašava da imunitet urušavamo konzimiranjem brze hrane, štetnih napitaka, slatkiša i sa mnogo peciva.
– Imunitet se umanjuje ako se ishrana uglavnom sastoji od brze hrane, visoko industrijski procesuirane slane i slatke hrane, slanih i slatkih peciva i mnogo sećera unetih preko sokova, coca cole i energetskih pića. Sve ove namirnice oduzimaju iz organizma mikro i makro nutritijente kao i energiju jer je potrebno 70 odsto energije za varenje takvih namirnica i hrane – naglašava Branka.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar