Stručnjaci američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA) i Britanskog geološkog instituta (BGS) udružili su snage – kao i svakih pet godina – kako bi proizveli novi, precizniji svetski magnetski model (WMM), izveštava Science Alert.
Vreme je za ponovno kalibrisanje navigacionih sistema na brodovima, avionima i, s obzirom na doba godine, sankama Deda Mraza: zvanično se menja položaj magnetskog severnog pola, koji nastavlja da se pomera od Kanade prema Sibiru.
Dok geografski Severni pol ostaje fiksiran na mestu (na samom vrhu Zemljine rotacione ose), svetski magnetski model precizno označava magnetski Severni pol – gde je Zemljino magnetsko polje usmereno pravo nadole, savršeno okomito na površinu, prenosi Science Alert.
A kako se gvožđe i nikl unutar naše planete pomeraju, tako se pomera i Zemljino magnetsko polje, što znači da su Severni (i Južni) pol takođe stalno u pokretu. Ako koristite kompas ili GPS sistem, ključno je znati gde se tačno nalaze ove tačke.
Modelar globalnog geomagnetskog polja Vilijam Braun iz BGS-a kaže da ranije nisu posmatrali ovaj parametar toliko detaljno:
„Magnetski sever se polako kretao oko Kanade od 1500-ih, ali je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 kilometara godišnje, što je najveće usporavanje brzine koje smo ikada zabeležili,“ kaže Braun.
Mirni smo pet godina
Istraživanja sugerišu da dva ogromna magnetska režnja – jedan ispod Kanade, a drugi ispod Sibira – pokreću pomeranje magnetskog severa. Ponekad su promene dovoljno dramatične da je potrebno hitno ažuriranje, mimo uobičajenog petogodišnjeg ciklusa.
Sada imamo precizniju kartu magnetskog severa, koja bi trebalo da bude funkcionalna i tačna najmanje još pet godina. Po prvi put dostupna je i karta visoke rezolucije, koja nudi više od deset puta više detalja: ima prostornu rezoluciju od oko 300 km na ekvatoru, u poređenju sa standardnih 3.300 km.
Prema istraživačima iz BGS-a, da ste krenuli na pravolinijsko putovanje od 8.500 km od Južne Afrike do Ujedinjenog Kraljevstva koristeći stari model, na kraju putovanja završili biste 150 km dalje od planiranog cilja, prenosi tportal.
Kompanije koje se bave mapama i logistikom, kao i vlade i nacionalne agencije, moraće da ažuriraju podatke. Mi kao korisnici na telefonima i navigacionim aplikacijama nećemo morati ništa da radimo – ažuriranje podataka će se obaviti automatski.
Magnetski Severni pol prvi je otkrio ser Džejms Klark Ros u severnoj Kanadi davne 1831. godine.
Od tada, istraživači su ga postupno pratili sa sve većom preciznošću, koristeći merenja sa Zemlje širom sveta, kao i očitavanja sa satelita u svemiru.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Dodaj komentar