
Foto: EPA/Facundo Arrizabalaga
Napetosti između princa Harija i dr Sofi Čandauke, predsednice afričke humanitarne organizacije Sentebale, eskalirale su do tačke pucanja. Dr Čandauka je u intervjuu za Financial Times optužila Harija i njegovu suprugu Megan Markl da su svojim „toksičnim brendom“ naneli štetu radu organizacije.
Sentebale, koji je princ Hari osnovao 2006. godine zajedno sa princem Sisoom od Lesota, suočava se s ozbiljnim krizom nakon što su obojica istupili iz organizacije u znak solidarnosti s grupom članova upravnog odbora koji su podneli ostavke zbog nesuglasica s dr Čandaukom.
U intervjuu, dr Čandauka je otvoreno govorila o problemima s kojima se organizacija suočavala poslednjih godina. Prema njenim rečima, negativna pažnja koja prati Harija i Megan uticala je na sposobnost Sentebalea da privuče nove donatore i zapošljava ključne ljude. Ipak, princ Hari se povukao iz organizacije koju je sam napravio.

„Glavni rizik za ovu organizaciju bio je toksični brend njenog vodećeg pokrovitelja,“ rekla je Čandauka, aludirajući na Harija. Dodala je da je i sama bila pod pritiskom da javno brani Megan Markl od negativnih medijskih napisa, ali je to odbila.
Pokušaj smene i pravni spor
Sukob između dr Čandauke i upravnog odbora kulminirao je kada su članovi formalno zatražili njenu ostavku. Kada je odbila da odstupi, pokušali su da je smene glasanjem, ali je ona potom pokrenula pravni postupak pred Višim sudom u Londonu kako bi sprečila održavanje sastanka.
Iako je sud odbio da izda formalnu zabranu, sastanak je na kraju otkazan, što je ostavilo pravni status ovog sukoba u neizvesnosti.
Dok Hari i njegovi saveznici tvrde da su odnosi unutar organizacije postali „neodrživi“, dr Čandauka insistira da se Sentebale ne sme ugasiti zbog ličnih sukoba.
„Tim je odlučan da Sentebale preživi, sa ili bez vas,“ poručila je princu Hariju.
Njene tvrdnje o sukobima unutar organizacije uključuju optužbe za rasizam, seksizam i zlostavljanje, što su njeni protivnici kategorički negirali. Prema njenim rečima, britanski članovi organizacije nisu mogli da prihvate promene koje je ona želela da sprovede.
„Način na koji je organizacija postavljena 2006. godine više nije odgovarajući u post-Black Lives Matter eri. Pojedinci su se osećali ugroženo jer su Afikanci preuzimali vođstvo,“ tvrdi Čandauka.

S druge strane, bivši član upravnog odbora Mark Dajer, koji je nekada bio i mentor princa Harija, izjavio je da je stil upravljanja dr Čandauke bio „skoro diktatorski“, što je dovelo do nepomirljivih razlika.
Sentebale nastavlja dalje bez Harija
Sentebale, koji pomaže deci oboleloj od HIV-a u južnoj Africi, sada je u ozbiljnoj tranziciji. Dok britanski princ i njegov tim odbacuju tvrdnje da su želeli da organizacija propadne kako bi je potom spasili, Čandauka ostaje na čelu i ne planira da se povuče.
„Ja sam Afrikanka koja je imala privilegiju vrhunskog obrazovanja i karijere. Neću dozvoliti da me iko zastraši. Moram da se borim za nešto,“ zaključila je.
Iako su svi uključeni u sukob pozvani da komentarišu situaciju, princ Hari i Sentebale do sada nisu dali zvanične izjave. U međuvremenu, Britanska komisija za dobrotvorne organizacije istražuje ceo slučaj kako bi utvrdila da li postoje nepravilnosti u upravljanju ovom značajnom humanitarnom organizacijom.
Bonus video:
(Espreso / Blic žena/ Prenela:M.S.)
Dodaj komentar