Remek-delo indijskog slikara Makbula Fide Huseina, “Gram Jatra”, prodato je na aukciji u Njujorku za rekordnih 13,8 miliona dolara, čime je postalo najskuplje delo moderne indijske umetnosti ikada prodato na aukciji.
Ova monumentalna slika, nastala 1954. godine, prikazuje 13 vinjeta iz seoskog života Indije, odražavajući Huseinovu jedinstvenu kombinaciju indijskih folklornih tradicija i modernističkih uticaja.
Delo je dugo bilo zaboravljeno, provodeći skoro pet decenija na zidovima norveške bolnice, pre nego što je ponovo otkriveno i prepoznato kao ključni rad moderne južnoazijske umetnosti.

Foto: profimedia
Husein, pionir indijskog modernizma, poznat je po svom hrabrom istraživanju indijske kulture i društva kroz umetnost. Njegova sposobnost da spoji tradicionalne motive sa savremenim stilovima učinila ga je jednim od najuticajnijih umetnika Indije. “Gram Jatra” je primer njegovog ranog rada, gde se mogu uočiti uticaji evropskih umetnika poput Pikasa i Matisa, kao i kineske kaligrafije, koju je upoznao tokom putovanja u Kinu 1952. godine, prenosi “Bbc“.
Put ove slike od Nju Delhija do Osla dodaje dodatni sloj njenoj fascinantnoj istoriji. Kupio ju je 1954. godine ukrajinski lekar Leon Elias Volodarski za samo 295 dolara dok je bio na misiji Svetske zdravstvene organizacije u Indiji. Nakon što ju je odneo u Norvešku, slika je krasila zidove Univerzitetske bolnice u Oslu skoro pola veka, uglavnom neprimećena od strane umetničkog sveta.
Ponovno otkriće i rekordna prodaja “Gram Jatre” ne samo da su osvetlili značaj ovog dela, već su i podigli vrednost celokupnog Huseinovog opusa, potvrđujući njegovu trajnu relevantnost u svetu umetnosti. Ovo dostignuće takođe naglašava rastuće interesovanje za indijsku umetnost na globalnom tržištu i njenu prepoznatljivost kao ozbiljnu finansijsku investiciju.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar