Ne brinite se ako zaboravljate da zalijete biljke ima i onih koje zalivanje ne podnose

Ako volite biljke, sobne ili baštenske, ali jednostavno nemate nakviku da redovon brinete o njima to ne znači da u potpunosti morate da ih se odreknte.
Postoje biljke koje možete uzgajati čak iako ste nemarne, jer su toliko otporne na sušu da gotovo da im voda i ne treba.
Ove kućne biljke se lako održavaju i tolerišu malo zanemarivanja (a mnoge čak više vole da se drže na suvoj zemlji). Zato samo napred i uživajte u njihovom zelenom lepom izgledu bez stresa da ćete zaboraviti da ih zalijete.
Zmijska biljka
Tamnozeleni listovi zmijskih biljaka nalik maču (Sansevieria trifasciata) daju im super izgled, često pojačan srebrnim, krem, belim ili žutim šarama. Još bolje, ove biljke kojima nije potrebna voda mogu da prođu nedeljama bez ikakve vlage, što ih čini savršenim za zaboravne baštovane. Osim toga, ona ne zahtevaju ni mnogo svetlosti, pa uspevaju na gotovo svim mestima.
Palma konjski rep
Zahvaljujući svom debelom stablu nalik na deblo, palma konjskog repa (Beaucarnea recurvata) može dugoročno da skladišti vlagu, tako da lako preživi propušteno zalivanje ili dva. Ime je dobio po dugim, uskim listovima koji rastu sa kraja jedne stabljike, čineći da izgleda kao živahni, kaskadni konjski rep.
Ovoj sobnoj biljci otpornoj na sušu će možda trebati voda svakih nekoliko nedelja tokom toplijih meseci, ali tokom zime možete je proširiti na zalivanje samo svake tri ili četiri nedelje. Ova biljka toleriše slabo do jakog svetla i na kraju mogu dostići visinu od 3 metra (ali možete ograničiti njihov rast tako što ćete ih držati u manjoj posudi).
Aloja
Aloja, šiljasti sukulent sa debelim, nazubljenim listovima, je poznata po svojoj sposobnosti da ublaži opekotine. Ovo su zatvorene biljke koje se lako održavaju i ne trebaju vodu često, tako da možete pustiti da se zemlja osuši između zalivanja kako biste izbegli prekomerno zalivanje.
Aloja raste sporo, kao i većina sukulenata, ali će uz strpljenje dostići visinu od 1 metra. Držite je na jakom svetlu, ali nemojte ga stavljati na direktnu sunčevu svetlost, inače bi vaša biljka mogla da dobije opekotine od sunca.
Burov rep
Jednim pogledom na rep burroa (Sedum morganianum), možete videti kako je ovaj sivo-zeleni sukulent dobio ime. Pripadnik roda seduma, rep buroa ima bujne listove u obliku zrna pasulja koji se preklapaju na pratećim stabljikama. Mali listovi lako otpadaju; sadite ih da započnete nove biljke ako želite. Zalijte ovu sobnu biljku kao i svaki drugi sukulent (ostavite da se zemlja osuši pre nego što joj date još vode) i držite je na jakom svetlu.
Sago (spororastuća) palma
Sporo rastuća sago palma (Cicas revoluta) je jedna od popularnih, izdržljivih sobnih biljaka kojima ne treba često voda i o kojima se lako brine. Oni dodaju dašak tropskih krajeva svakoj prostoriji. Kožnati, tamnozeleni listovi na zreloj biljci će se protezati do 1 m visine. Sago palme vole dobro drenirano tlo, tako da, iako zaboravite da zalijete ovu biljku, neće je ubiti, ali preterano zalivanje hoće. Dajte joj vodu kada je tek na ivici da se osuši i držite ga na srednjem do jakom svetlu.
Potos
Popularan izbor za domaćinstva i kancelarije, potos (Epipremnum aureum) je čvrsta, otporna na sušu sobna biljka sa atraktivnim, sjajnim lišćem. Osim klasične možete je naći i sa šarenim (potražite ‘Mermerna kraljica’) i svetlo zelenim listovima (poput ‘Neon’). Potos je postao popularan jer je bio jedna od najizdržljivijih biljaka kojima nije potrebna voda svakodnevno – toleriše slabo do jako svetlo i isušivanje između zalivanja. Takođe je super lako pokrenuti nove biljke iz reznica.
Zebra biljka
Uobičajeno poznata kao biljka zebra zbog svog lišća sa belim prugama, Havorthia fasciata je odlična za ukrašavanje prozorske daske. Jedna od najjednostavnijih sobnih biljaka kojoj nije potrebna voda, uspeva uz minimalnu negu. Kao i većina sukulenata, biljka zebra najbolje uspeva na jakom svetlu, a više voli kada se tlo u njenoj saksiji malo osuši između zalivanja. Zbog svojih jedinstvenih šiljaka i prugaste boje, omiljen je za moderan dekor.
Liveno gvožđe
Kao što možete pretpostaviti iz njenog uobičajenog naziva, biljka liveno gvožđe (Aspidistra elatior) je praktično neuništiva. Ako ste se borili da održite biljke u životu, ova srdačna sobna biljka toleriše slabo osvetljenje, nisku vlažnost i retko zalivanje. Ima široke, tamnozelene listove, a neke sorte imaju raznobojno lišće. Biljke livenog gvožđa su takođe popularne u otvorenim baštama sa temperaturama iznad nule. Imaju tendenciju da rastu oko dva metra u visinu i širinu.
Volovski jezik
Sivo-zeleni listovi volovskog jezika (Gasteria bicolor) grube teksture predstavljaju jedinstven dodatak vašoj kolekciji sobnih biljaka. Ovim biljkama otpornim na sušu kojima nije potrebna voda često je potrebna jaka svetlost da bi uspele, a kada je dobiju dovoljno, volovski jezik u proleće proizvodi klasove ružičastocrvenih cvetova. Zimi, ova izdržljiva biljka može ići nedelju dana.
Bonus video:
Prodaje cveće da spasi život
( Glossy, Ilić Milica )
Dodaj komentar