Uzmimo, na primer, hobotnice. Ovi glavonošci mekog tela sa osam krakova su neverovatno pametni, iznenađujuće su slični ljudima i postoje više od 500 miliona godina! Evo tri zapanjujuće činjenice o hobotnicama koje bi vas mogle naterati da dvaput razmislite o tome da ih ikada više jedete.
1. HOBOTNICE IMAJU VIŠE MOZGOVA
Hobotnice imaju neverovatnu inteligenciju. Oni mogu da prave alate, rešavaju lavirinte i da se penju iz kontejnera. Ali da li ste znali da svaki pipak ima svoj „mozak“?
Oko dve trećine od 500 miliona neurona hobotnice nalazi se u pipcima. Ovo omogućava svakom pipku da radi nezavisno i da dodiruje i isprobava.
2. Hobotnice su podmukle šaljivdžije
Hobotnice su takođe impresivno pametne. Novozelandska hobotnica po imenu Inki pobegla je iz svog akvarijuma niz odvodnu cev koja je vodila do okeana. Još jedna hobotnica u akvarijumu pristaništa Santa Monike razbila je vodovod u svom rezervoaru, značajno oštetivši ekološki osetljiv pod akvarijuma!
Ali hobotnice nisu poznate samo po svojim sjajnim bekstvima. Oni takođe mogu prepoznati pojedince izvan svoje vrste. Činilo se da Oto, hobotnica u Nemačkoj, namerno šali sa zaposlenima u akvarijumu. Nakon što je saznao da ga prskanje vode po reflektoru gasi svetlo, Oto je počeo da gasi svetla i ostavlja osoblje u mraku, što je izgledalo kao čista zabava.
Još jedna hobotnica na Univerzitetu Otago na Novom Zelandu očigledno nije volela člana osoblja i prskala bi je kad god bi prošla pored njegovog rezervoara.
U divljini, hobotnice koriste svoju pamet da uhvate plen. Hobotnica će se prišunjati škampima, tapkati ih jednim pipkom, a zatim drugim zgrabiti.
3. HOBOTNICE IMAJU KOMPLIKOVANE DRUŠTVENE ŽIVOTE
Nekada se za hobotnice smatralo da su usamljena stvorenja. Međutim, „Octopolis“, prvi poznati grad hobotnica, otkriven je 2009. godine i od tada je redefinisao način na koji naučnici razmišljaju o društvenom ponašanju hobotnica. To nije sve, 2017. je pronađen još jedan grad hobotnice!
Otkriće drugog grada hobotnice 2017. – nazvanog „Octlantis“ – dodatno je učvrstilo mišljenje o složenom društvenom ponašanju ovih životinja, prenosi ripleys.com.
BONUS VIDEO
Dodaj komentar