Štucanje se može zaustaviti raznim tehnikama, a jedna od njih je i slatka.
Štucanje, ta iznenadna i ponekad dosadna kontrakcija dijafragme, može biti zbunjujuća pojava. Tokom štucanja, vaša dijafragma se skuplja i odmah nakon toga vrh traheje se zatvara, stvarajući tipičan „hik“ zvuk.
Štucanje može biti iritantno i neprijatno, ali obično nestaje samo od sebe nakon kratkog vremena.
Ljudi ponekad pokušavaju razne lekovite stvari u nadi da će štucanje prestati brže. Iako ne postoji siguran lek, postoji nekoliko tehnika koje možda mogu pomoći.
Tehnike disanja
Kaže se da zadržavanje daha na kratak vremenski period povećava nivo ugljen-dioksida u krvi, što može pomoći u obnavljanju normalnog obrasca disanja i zaustavljanju štucanja.
Drugi načini da zadržite dah su da pokušate da udahnete u papirnu kesu ili da duboko udahnete, zatvorite usta i nos dok stežete mišiće kao da izbacujete vazduh, kao da se naprežete u toaletu.
Ove metode se zasnivaju na principu promene načina disanja i mogu pomoći u zaustavljanju refleksa štucanja, ali nije garantovano da će delovati.
Uzmite vodu ili šećer
Obe ove metode imaju za cilj da prekinu ciklus štucanja stimulacijom vagusnog nerva, koji igra ulogu u regulisanju kontrakcija dijafragme.
Jedite nešto slatko ili kiselo
Slično kao da pijete vodu ili jedete šećer, jedenje nečeg slatkog ili kiselog može stimulisati vagusni nerv i potencijalno zaustaviti štucanje.
Ometanje i opuštanje
Uključivanje u aktivnosti koje odvlače pažnju od štucanja ili izazivaju opuštanje (kao što je brojanje unazad, fokusiranje na disanje ili nežno masiranje područja oko dijafragme) može pomoći da se prekine ciklus štucanja.
Iako ove metode možda nemaju direktan fiziološki efekat, mogu vam pomoći da skrenete pažnju sa štucanja. Važno je napomenuti da navedene metode imaju različite stepene naučnih dokaza koji podržavaju njihovu efikasnost.
U većini slučajeva, obični napadi štucanja će jednostavno nestati sami od sebe. Trik je u tome da budete spremni da sačekate da se to dogodi.
Dodaj komentar