Neki smatraju da je potrebno prati svega tri dela tela, ali svakako jedan od najvažnijih je intimna regija. Ipak, broja istraživanja su otkrila da veliki broj ljudi zanemaruje „detalje“ kad je pranje u pitanju, pa tako su neki priznali da kada se tuširaju ne peru posebno noge – smatraju da je dovoljna voda koja se sliva niz telo… Isti tako, nije zanemarljiv ni broj onih koji su lenji kad je reč o pranju polnih organa, a mnogi to rade pogrešno.
Dr Kandi Aro naglašava da je od ključne važnosti da muškarci znaju kako da pravilno „očiste“ svoj polni organ kako bi sprečili razvoj infekcija i upala. Evo šta je najvažnije…
Svakodnevno pranje
„Polni organ treba da perete svakodnevno. Ako imate kožicu, treba da je lagano povučete nadole, a organ nežno da očistite vodom i veoma blagim sapunom.“
Doktorka naglašava da isto pravilo važi i za muškarce koje su obrezani, ali da je rizik od pojave infekcija većih kod onih koji nisu.
Temeljno osušite organ
Gljivice se najlakše razmnožavaju i vlažnim uslovima.
„Važno je da nakon pranja nežno osušite organ kako biste sprečili pojavu vlage, jer gljivice napreduju u ovim uslovima“, objašnjava Kandi. „Pobrinite se da spustite kožicu i nežno obrišite organ, na isti način na koji ste ga prali, pre nego što ponovo obučete donji veš.“
Pazite na nakupljanje „masnoća“
„Nepravilno čišćenje polnog organa može da dovede do nakupljanja masnoće koju ispuštaju lojne žlezde“, kaže Kandi.
Za one koji ne znaju o kakvoj masnoći je reč, dr Kandi objašnjava malo detaljnije.
„To je inače prirodno mazivo koje se nalazi oko muškog polnog organa, ali kada se nakupi, može da postane mesto na kome se razmnožavaju bakterije. Obično vrlo neprijatno miriše i ometa pomeranje kožice“, kaže doktorka.
„Nagomilavanje ovih masnoća može da izazove zapaljenje ‘glave’ polnog organa, pri čemu ona postaje bolna, crvena i otečena. Takođe, prekomerno pranje intimnih delova, grubo ribanje i upotreba agresivnih sredstava takođe može da dovede do iritacije i bolova.“
Najvažnija pravila za dobru intimnu higijenu:
Perite ga svakodnevno, temeljno i „iz svih uglova“.
Nemojte previše povlačiti kožicu – budite nežni.
Pustite da se osuši na vazduhu ili nežno tapkajte peškirom. Ne trljajte previše.
Ako primetite bilo kakvu iritaciju, upalu ili infekciju, obratite se lekaru opšte prakse. Nemojte da čekate da se infekcija pogorša.
BONUS VIDEO
(Espreso/Mondo)
Dodaj komentar