Kašmirne ne cedite i ne kačite na žicu, a svilene perite samo u hladnoj vodi…
Šalovi, ešarpe i marame omiljeni su modni dodatak za hladne dane, ali bi trebalo da znate da lako postaju leglo bakterija jer se često nose. Bakterije koje se na njima skupljaju opasnije su i neprijatnije od fleka i mogu da izazovu zdravstvene probleme. Najčešće je reč o iritaciji kože lica ili vrata, pojavi bubuljica ili alergija.
– Posvetite više pažnje ovim odevnim predmetima. Pomislite na šminku, znoj, masnoću kože, ostatke parfema koji se skupljaju oko vašeg vrata – upozorava dermatolog Korin Fips i podseća da kape, šalove i rukavice treba prati od tri do pet puta tokom sezone.
Znate li kako?
Svilene marame
Svilene marame perite isključivo u hladnoj vodi sa malo deterdženta. Obavezno je pranje na ruke, nikako u mašini za veš. Na kraju pranja, posle ispiranja, u vodu dodajte par kapi omekšivača. Kako bi vam svilene marame ostale dugo očuvane, preporučljivo je da ih ponekad odnesete i na hemijsko čišćenje.
Šal od kašmira
Šal od kašmira je najsigurnije oprati „na ruke“, ali tako da ga na kraju ne cedite snažno i ne kačite na žicu, već ga raširite na peškiru. Odeću od kašmira inače ne perite na temperaturi iznad 20 stepeni jer samo pri toj temperaturi vode ne gubi svoj oblik i neće se skupiti.
Pamučni šal
Pamučni šal može da se pere na temperaturi vode od 30 do 40 stepeni blagim deterdžentom. Ukoliko mašina ima program za lagano pranje, obavezno koristite njega. Izbegavajte sušenje u mašini za sušenje jer ćete imati problema sa peglanjem. Pre pranja obavezno uklonite fleke i vodite računa o tome da li se boja ispira da ne biste upropastili ostalu garderobu pri pranju.
Šal od sintetike
Šal od sintetike pere se na maksimalnoj temperaturi od 40 stepeni, kao i ostala odeća od ovog materijala, koji najbrže poprima neprijatne mirise pri nošenju.
Dodaj komentar