Radio BalkanFox

vma operacija kardiolozi aritmija

Tim lekara Klinike za kardiologiju Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu uz kolege sa Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ operisao je prošlog ponedeljka dva pacijenta sa aritmijama i spasao im život, jer su bili u velikom riziku od moždanog udara. Pacijenti su danas otpušteni na kućno lečenje.

U ovoj zdravstvenoj ustanovi, naime, prvi put je samostalno izvedena nova metoda lečenja atrijalne fibrilacije – najčešće vrste aritmija, primenom 3D CARTO sistema. 

Radiofrekventna ablacija na CARTO sistemu je interventna procedura koja se izvodi u angiosali u lokalnoj anesteziji i analgosedaciji, a zbog veoma kratkog oporavka pacijenata smatra se jednom od trenutno najsavremenijih i najuspešnijih metoda lečenja ove vrste aritmija.

Radiofrekventnim kateterima vrši se električna izolacija plućnih vena u odnosu na pretkomoru da ne bi remetile normalan srčani ritam. Radiofrekventnom energijom prave se mali ožiljci koji ne smetaju srcu i krvnim sudovima, ali koriste da se prekinu konekcije da ne remete regularan tok biološke struje u srcu.

 

Kako priča doktor Ivica Đurić, sanitetski potpukovnik, asistent na Medicinskom fakultetu i načelnik Odseka za aritmologiju i elektrofiziologiju srca, operacije su izvedene muškarcu iz Beograda i ženi iz okoline Paraćina. Postoperativni opravak je protekao odlično i oni se otpuštaju na kućno lečenje. 

Kako dr Đurić objašnjava, radi se o invazivnoj elektrofiziološkoj proceduri za lečenje atrijalne fibrilacije, aritmije koja ugrožava život pacijenata, jer nosi veliki rizik od moždanog udara.

– Cilj intervencije je da se spreči razvoj moždanog udara u okviru atrijalne fibrilacije. Ova procedura se radi svakodnevno na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, sad smo i mi dobili opremu koja nam je neophodna, edukovali smo kadar, i namera nam je da ona bude  standard u lečenju – objašnjava dr Đurić za Telegraf.rs.

Nažalost, lista za ove procedure postoji, i prema rečima sagovornika dosta je duga.

– Nažalost, postoji lista, kako za vojne tako i za civilne osiguranike ali VMA otvara mogućnost da obe grupe lece kod nas podjednako i na isti način – ističe dr Đurić.

Sve je više mlađih pacijenata sa aritmijama

Dva simptoma mogu da nam kažu da nas muči aritmija, a dr Đurić kaže da su ona postala problem u savremenom zdravstvu, s obzirom na to da među pacijentima koji je imaju, je sve više mlađih.

– Osećaj ubrzanog i nepravilnog srčanog rada znaci su da možda imamo atrijalnu fibrilaciju. Obično se radi o bolesnicima u srednjem životnom dobu, mada može da se radi i o mlađima. Sada aritmija pomera granice, ranije se javljala u 50-im i 60-im godinama, sada je viđamo u 30-im i u 40-im godinama, i to postaje mali problem u savremenu zdravstvu – kaže dr Đurić.

Tim Klinike za kardiologiju VMA činili su potpukovnik dr Ivica Đurić, šef Odseka za elektrofiziologiju i aritmije Кlinike za kardiologiju VMA, dr Bojana Subotić, dr na specijalizaciji Branko Milovanović, medicinski tehničar Darko Brkušanin i rendgen tehničar Snežana Bursać.

Intervencije su izvedene uz proktorstvo lekara sa Instituta „Dedinje“ dr Milosava Tomovića i dr Dejana Кojića kod kojih su lekari VMA završili edukaciju za izvođenje ove procedure.


.K1info

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE