Najlepši mogući kraj najbogatije sezone u postojanju posebnog programa Novak Đoković Fondacije “Putem šampiona” upriličen je izuzetnom sedmom panel diskusijom pod nazivom “Formula dugotrajnosti u sportu” održanom u zgradi Geozavoda pri Beogradu na vodi.
Višestruko poučna i inspirativna razmena ličnih i karijernih iskustava, stručnih ocena i mišljenja, stavova i predloga kroz javni razgovor umešno vođen od strane autorke programa Ane Jovanović – u kome su svoj dragocen doprinos edukaciji roditelja i trenera mladih sportista dali trofejni bivši reprezentativac Srbije u košarci i NBA as i ambasador za Evropu Vladimir Radmanović priznati klinički psiholog i terapeut dr Aleksandar Misojčić – plenila je bogatstvom sadržaja koji je prikazao svu kompleksnost pitanja, dilema i donošenja odluka u procesu formiranja ambijenta razumevanja i podrške kroz koje porodice dece-sportista i njihovi stručni pratioci prolaze u našoj zemlji – i šire.
U otkrivanju formule uspeha i dugotrajnosti u sportu, Vladimir Radmanović je istakao da je – “uz zdravlje i fizičku pripremljenost koja može da odgovori na sve takmičarske izazove – podjednako važno da postoji podrška u procesu razumevanja ostvarivih ciljeva i podsticaj motivacije u težnji da se bude najbolji mogući u svemu čime se bavimo – a što je posebno važno u odnosu roditelja i trenera prema deci u sportu.”
Bitno je da deci bude predočena važnost obrazovanja – između ostalog i zbog toga što ono uz moguću sportsku karijeru pruža dugoročnu životnu stabilnost i raznovrsne profesionalne opcije, što uz snažan voljni momenat i odlučnost da se ne odustaje od ostvarenja svojih želja zaokružuje smisao bavljenja sportom i postizanja uspeha – naglasio je Radmanović .
“Važno je imati aktivan odnos sa svojim detetom, osluškivati ga i pokazati i sebi i njemu koliko je bitno imati razumevanja za sve čime bi želelo da se bavi”, istakao je dr Aleksandar Misojčić u analizi preduslova za postizanje uspeha u životu i sportu.
Uloga roditelja u izgradnji karaktera svog deteta je često od presudnog značaja za to da li će se deca ostvariti kroz život i koliko bi njihovi uspesi mogli da budu dugotrajni – gde su učestale dve greške: roditelji koji kroz strogoću i kontrolu nad decom izražavaju njihovu brižnost, što dete potčinjava i u daljem životu kod njega stvara potrebu da se drugi njemu potčinjavaju – a sa druge strane je potreba da se deca previše zaštite od bilo kakvih obaveza, što ih čini ranjivim pred izazovima i emotivno nestabilnim u pogledu prepoznavanja i ostvarenja svojih ciljeva – istakao je on.
Zajednički zaključak panelista po ovoj temi je da bi roditelji kroz svoju ljubav prema deci njima ujedno ulivali sigurnost pri njihovim izborima i činjenju, da ih aktivno prate i kroz saznanja preispituju svoje stavove i sagledavaju njihove potencijale – a da nikako ne nameću svoje ciljeve ili projektuju svoje neuspehe na ono što čime i na koji način bi se njihova deca bavila. U tom inače dugom procesu važnost roditeljskog iskustva da se prepozna piramidalna hijerarjiha rešavanja životnih izazova je izuzetno bitna i za njih i za ono što će preneti svojoj deci – kažu Misojčić i Radmanović.
“Biti neuspešan u sportu ne znači da ćete biti neuspešan čovek”, upozorio je Vladimir Radmanović, naglasivši da je život satkan od niza zahtevnih uloga u kojima smo manje ili više ostvareni. Jedinstveni sportisti kao što su Novak Đoković ili Kobe Brajant predstavljaju “ego ideal” – inspiraciju za stremljenje ka njihovim nivoima uspeha, ali se često dešava da oni koji idu tim smerom nisu svesni koliko truda i višedimenzionalnog rada je potrebno da bi se stvorili realni uslovi za ostvarenje istih.
Obezbediti da se deca od najranijeg doba i tokom školovanja redovno bave sportom je jedan od bitnih preduslova sticanja pravog odnosa prema njemu u njegovim različitim životnim ulogama – pa time i uspostavljanju pravilne ravnoteže između obrazovanja i sporta.
Uz prepoznavanje činjenice da se u ostvarenju sportskih uspeha često primećuju dve mehanike – ponavljanje onoga što je neko drugi radio ili nezavisan pristup od svega što je predhodilo, panelisti su istakli važnost “pomirenja krajnosti” i posvećenosti roditelja da kroz otvoreni razgovor sa decom, pametno praćenje onoga čime se bave na sportskom terenu i van njega i isticanja važnosti obrazovanja kao metoda kojim se posredna i neposredna znanja mogu najbolje iskoristiti u donošenju sopstvenih stavova i ciljeva ostvare svoju ulogu u procesu stasavanja svog deteta u budućeg uspešnog i srećnog sportistu – i čoveka.
“Volimo našu decu kakva jesu – a ne kakva bi mogla da budu!” univerzalna je preporuka i poruka Vladimira Radmanovića, dr Aleksandra Misojčića i Ane Jovanović kojom je obuhvaćena suština završnog panela programa “Putem šampiona” Novak Đoković Fondacije za ovu godinu. Nastavak rada programa kroz priređivanje stručnih radionica i predavanja pri Fondaciji i širom sportskih organizacija i događaja širom Srbije, saradnju sa najvećim sportskim asovima, stručnjacima, naučnicima i predavačima iz odnosnih oblasti, objavljivanje stručne publicistike i raznovrsna saradnja sa medijima i održavanje novih zanimljivih i poučnih javnih panel diskusija deo su planova koje je projekat “Putem šampiona” najavio za narednu 2024. godinu.
Za one koji nisu ispratili poslednji ili prethodne javne panele programa “Putem šampiona” – kao i ostale važne projekte “Novak Đoković Fondacije”, predlažemo vam da ih pregledate na YouTube kanalu Fondacije.
Original magazin
Dodaj komentar