Da li ste se nekad zapitali zašto se Božić, najradosniji hrišćanski praznik, zove baš tako? Jasno je da ima veze sa Bogom, da je neka izvedenica u pitanju, ali kojim verskim putovima smo od Boga došli do Božića i šta, zapravo, ime današnjeg dana znači?
Srpski sveštenik Vladimir Levićanin dao je objašnjenje nastanka i značenja pojma koji među najznačajnima u hrišćanskom svetu. U reči Božić ima i gramatike, ali i mnogo važnije verske simbolike.
Deminutiv od reči Bog je Božić. Ta glasovna promena, palatalizacija, otkriva nam još jedan aspekt tog praznika.
– To je teorija koju je razvio blaženopočivši vladika Danilo Krstić. On je bio jedan veliki čovek i duhovnik i govorio je da na srpskom jeziku reč Božić zapravo znači da nam se rađa Bogić, da se Bog rađa kao dete, i to je prelepo tumačenje srpskog jezika. Hristos kao beba je bio kao i svaka druga beba, beba sa potrebom da bude negovana, da bude hranjena, beba sa potrebom da bude voljena i beba sa potrebom da bude zaštićena. Hristos nam se predaje kao Dete i mi Ga možemo zavoleti samo kao Dete i predati mu se samo kao Detetu – objasnio je svojevremeno za „Blic“ sveštenik Vladimir Levićanin.
I pozdrav „Hristos se rodi“ ima duboko značenje
Fraza „Hristos se rodi!“, koju izgovaramo na Božić, objava je radosne vesti da je Spasitelj sveta rođen i da vera u Njegovo delo spasava one koji u Njega veruju.
(Kurir.rs/Blic žena/T.B.)
Bonus video:
Kurir
Dodaj komentar