Pritisak, Foto: Profimedia
Visoki krvni pritisak može dovesti do moždanog udara, srčanog udara, bolesti bubrega, gubitka vida i drugih stanja.
Kako biste situaciju držali donekle pod kontrolom, osim lekovima, sebi možete da pomognete i određenim životnim promenama.
„Ako vam je dijagnostikovan visok krvni pritisak, ključna je promena načina života. Procenite svoju ishranu, telesnu težinu i navike vežbanja“, objašnjava dijetetičarka Maria Elena Fraga za Eating Well.
Farga ističe da je potrebno izbegavati jednu stvar ako imate visoki krvni pritisak.
„Najvažnija stvar koju biste trebali da izbegavate ako imate visok krvni pritisak jeste podcenjivanje uticaja koji vaše prehrambene navike mogu imati na nivo krvnog pritiska“, tvrdi dijetetičarka.
U život bi trebali da uvedete praktične navike koje pomažu u smenjenju krvnog pritiska, poput ograničavanja unosa natrijuma, čitanja etiketa na pakovanjima hrane i pića, unosa više voća i povrća bogatog kalijumom, češćeg kuvanja kod kuće i izbegavanja brzih i nezdravih obroka.
„Kontrola krvnog pritiska zahteva promene ponašanja i načina života, što može zahtevati vreme, doslednost i strpljenje“, ističe dijetetičarka Sara Kuri.
Osim uvođenja određenih promena u život, dijetetičarka je izdvojila i određene strategije koje će vam pomoći da poboljšate situaciju sa visokim krvnim pritiskom.
Izbegavanje pušenja
Upravljanje stresom
Postizanje zdrave telesne težine
Dovoljno sna – najbolje sedam do devet sati sna svake noći.
Bonus video:
Dodaj komentar