Prva beba na svetu rođena je putem IVF-a koji je većinu procesa obavila mašina, uz minimalnu pomoć lekara. Ovaj napredni pristup koristi veštačku inteligenciju i robotiku, smanjujući ljudske greške u postupku vantelesne oplodnje.
U revolucionarnom postignuću koje bi moglo da transformiše reproduktivnu medicinu, beba je rođena nakon što je začeta putem vantelesne oplodnje (IVF), koju je gotovo u potpunosti izvela mašina, uz minimalno nadgledanje medicinskog stručnjaka.
Foto: Shutterstock
Uspeh ovog visoko automatizovanog IVF-a označava značajan korak napred u ovoj oblasti, podižući nadu da bi ovaj pristup mogao da smanji ljudsku grešku i poboljša rezultate u postupcima lečenja neplodnosti.
Postupak, koji koristi naprednu robotiku i veštačku inteligenciju, podiže IVF na novi nivo. Tradicionalno, IVF zahteva visok nivo veštine i preciznosti od lekara, posebno u metodama kao što je intracitoplazmatska injekcija sperme (ICSI), gde se sperma ubrizgava u jajašca u laboratorijskoj posudi. Ova metoda se često koristi u slučajevima muške neplodnosti, ali zavisi od stručnosti medicinskog osoblja, koje ponekad može biti umorno i ometeno, što dovodi do grešaka koje mogu uticati na uspeh oplodnje i šanse za zdravu trudnoću.
Foto: Shutterstock
Automatizovani IVF: Revolucija u lečenju neplodnosti
Da bi rešili ove probleme, tim naučnika na čelu sa Žakom Koenom iz Conceivable Life Sciences u Njujorku, razvili su mašinu koja može da izvrši 23 ključna koraka u procesu ICSI.
Korišćenje veštačke inteligencije i robotike u ovom procesu ima za cilj minimizaciju ljudske greške, nudeći uvid u budućnost u kojoj automatizacija može igrati dominantnu ulogu u klinikama za plodnost. Proces se kontroliše na daljinu, a medicinski stručnjaci mogu da prate proceduru putem prenosa uživo i intervenišu ako je potrebno—sve to sa bilo kog mesta na svetu.
Foto: Shutterstock
Jedna od najrevolucionarnijih osobina ove mašine je njena sposobnost da koristi veštačku inteligenciju za odabir najzdravijih spermatozoida za oplodnju, na osnovu njihovog izgleda.
Mašina čak može da imobilizuje spermatozoide korišćenjem lasera, čineći ih lakšim za rad. Kada je sperma spremna, ona se ubrizgava u prikupljena jajašca. Iako je ovaj pristup već testiran, sa dva uspešna porođaja, ovo je prvi put da je većina IVF procesa izvedena od strane mašine.
Foto: Shutterstock
Testiranje sistema: Prva uspešna IVF procedura
Ovaj revolucionarni postupak testiran je na paru koji se mučio sa neplodnošću. Muškarac je imao spermu koja nije imala pravilnu pokretljivost, dok je žena imala problema sa proizvodnjom životnih jajašaca.
Kao rezultat toga, korišćena su donatorska jajašca. Od osam jajašaca, pet je bilo oplođeno pomoću automatizovanog sistema, što je dalo četiri embriona. Preostala tri jajašca oplođena su ručno, tradicionalnim metodama, a svi su formirali embrione.
Foto: Shutterstock
Tim je zatim koristio još jedan model veštačke inteligencije za odabir dva najzdravija embriona na osnovu izgleda njihovih hromozoma. Ova dva embriona su nastala pomoću automatizovanog sistema, iako tim napominje da je mali broj jajašaca učestvovao, zbog čega je prerano da se sa sigurnošću tvrdi da automatizovani pristup dovodi do zdravijih embriona nego manualni ICSI.
Ipak, ovaj uspeh predstavlja značajan korak ka budućnosti u kojoj bi automatizacija mogla postati ključna u procesu IVF-a. Naučnici se nadaju da će veći broj testova omogućiti jasnije zaključke o prednostima i mogućnostima ove tehnologije.
Foto: Shutterstock
Nova era za plodnost: Veštačka inteligencija i robotika
Kada je jedan od embriona umetnut u ženin matericu, nije došlo do njegovog razvoja. Međutim, drugi embrion doveo je do uspešne trudnoće i porođaja, što dokazuje potencijal mašine kao revolucionarnog faktora u IVF tehnologiji.
Iako je sistem još uvek u ranim fazama, pokazuje obećanje da će IVF procedura postati efikasnija, jeftinija i manje zavisna od ljudske intervencije.
Kurir
Dodaj komentar