Radio BalkanFox

bes i histerija kod deteta kako umiriti dete

Nijedan roditelj se ne raduje kada je njihovo dete besno, međutim, psiholozi su razvili teoriju da bi deca mogla da uče kako da upravljaju svojim emocijama ukoliko ih pustite da se ljute. Ove tvrdnje podelile su mišljenja roditelja, dok jedni smatraju da je odličan savet i da dete dok je malo treba da razvija emocije, drugi smatraju da nikome ne ide uprilog bes deteta.

– Povremeni napadi besa su neizbežni. Vaš cilj ne bi trebalo da bude da ih izbegavate ili potiskujete. Cilj je da odgajate dete koje zna kako da se nosi sa svojim besom na zdrav način – kaže psiholog Džezmin Mekoj.

Učenje da regulišemo emocije, posebno one intenzivne poput ljutnje i tuge, može da pomogne deci da razviju otpornost, poboljšaju raspon pažnje i podstaknu kognitivni razvoj, pokazuju istraživanja. Sve ove veštine i osobine su ključne za ukupan uspeh i dobrobit vaše dece, smatraju psiholozi.

– U redu je biti ljut. Ljutnja je emocija – ističe Mekoj i savetuje četiri koraka koje svaki roditelj treba da sledi kada mu je dete ljuto.

Foto: Shutterstock

 

– Decu treba čuti i razumeti, posebno roditelji. Trebalo bi da znaju da su intenzivne negativne emocije normalne i da su im roditelji tu da im pomognu i da će ih bezuslovno voleti čak i kada glume – kaže psiholog.

Međutim, prihvatanje emocije ne znači nužno prihvatanje štetnog ponašanja koje ono može izazvati, kao što je vikanje ili udaranje nekoga. Onaj deo roditelja koji se ne slaže u potpunosti sa ovom teorijom, obraća pažnju na ovaj aspekt. Bes i ljutnja kod deteta ne podrazumeva histeriju i agresivno ponašanje.

 – U tim slučajevima možete jasno da definišete granice koje ne treba prelaziti. Recimo da se vaše dete naljuti i počne da viče. Podvucite liniju: ‘Hej, ovo je važno. Želim da čujem šta imaš da kažeš, ali teško te razumem kada vičeš… Hajde da se smirimo – predlaže psiholog roditeljima.

Priznajte emocije vašeg deteta Priznanje besa vašeg deteta može da mu pomogne da izrazi intenzivne emocije koje oseća. To je važan korak ka tome da pomognemo da upravlja tim osećanjima bez glume. Drugim rečima, možete da pitate dete šta ga ljuti i zašto, čak i ako već znate odgovor. 

– Kada učimo dete kako da komunicira rečima, ono neće osećati da mora da viče i postane agresivno da bi saopštilo ono što mu je potrebno – kaže Mekoj.

Foto: Shutterstock

 

Ne odgovarajte na bes sa još većom ljutnjom Koliko god da je frustrirajuće da gledate svoje dete kako iznenada eksplodira od besa, Mekoj kaže da morate da zapamtite da su deca premlada da bi kontrolisala velika osećanja.

Vikanje na decu može imati trajne negativne efekte na njihovo samopoštovanje i emocionalni razvoj. Čak i ako vaš bes nije verbalizovan, dete i dalje može da ga oseti, što ga može dodatno uznemiriti.

Razgovaranje o sopstvenim osećanjima frustracije sa svojim detetom može pomoći.

– Sve se svodi na poruke koje šaljemo i kako modelujemo sopstveni bes. Hoćemo li samo da vičemo i onda se pretvaramo da se ništa nije desilo? Ili je bolje reći: ‘Znaš šta, osećam se frustrirano, ja preuzimam odgovornost, izvini, i ovako ću se promeniti i nositi se sa tim osećanjima – zaključila je.

 


.K1info

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE