Radio BalkanFox

Bil Gejts predviđa budućnost u kojoj AI dominira

Bil Gejts je istakao da će AI igrati ključnu ulogu u ubrzanju napretka u oblasti zdravstva i obrazovanja, ali je i upozorio na potrebu za pažljivim upravljanjem tehnološkim promenama kako bi se izbegli negativni uticaji na radnu snagu.

Bil Gejts, milijarder i filantrop, predviđa da će napredak veštačke inteligencije u narednih deset godina učiniti ljude nepotrebnim za većinu poslova. Tokom gostovanja na „The Tonight Show“ sa Džimijem Felonom, Gejts je objasnio da će AI učiniti visoko stručne usluge, kao što su medicinski saveti i obrazovanje, dostupnima svima, bez potrebe za ljudskim stručnjacima.

profimedia-0960595896.jpg

Foto: NBC / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

„Sa AI, odlični medicinski saveti i obrazovanje postajaće svakodnevica“, rekao je Gejts, naglašavajući da ulazimo u eru „besplatne inteligencije“, koja će promeniti gotovo svaki aspekt života. On je predvideo da će AI doneti revoluciju u tehnologijama koje će postati pristupačne i uticati na globalne izazove, kao što su lečenje smrtonosnih bolesti i borba protiv klimatskih promena.

Međutim, Gejts nije skrio zabrinutost zbog brzine kojom se AI razvija. „To je duboko i pomalo zastrašujuće“, rekao je, dodajući da se tehnologija razvija vrlo brzo, a napredak nema jasnih granica. Iako vidi velike koristi, poput napretka u medicini i obrazovanju, upozorava da će neki poslovi, kao što je sport, i dalje biti rezervisani za ljude.

Robot drži ljudsku lobanju

Robot drži ljudsku lobanju Foto: Shutterstock

Budućnost rada u eri AI

Rasprave o tome kako će AI uticati na radnu snagu i dalje traju. Neki, poput Mustafe Sulejmana, CEO-a Microsoft AI, smatraju da će AI uzrokovati „ogroman destabilizujući“ uticaj na tržište rada, dok drugi veruju da će pomoći ljudima da postanu efikasniji i stvore nove ekonomske prilike.

Gejts, međutim, smatra da će AI doprineti novim poslovnim prilikama i rešenju globalnih problema. On veruje da će tehnologija doneti „revolucionarne tretmane za smrtonosne bolesti i inovativna rešenja za klimatske promene“, kao i kvalitetno obrazovanje za sve. Iako je optimističan, smatra da će neka zanimanja, kao što su umetnost ili sport, ostati isključivo ljudska.

shutterstock_AI (3).jpg

Foto: Shutterstock

AI: Od izazova do prilika

Razvoj veštačke inteligencije nosi i izazove. Gejts je priznao da današnji AI sistemi nisu savršeni i da imaju mane, poput širenja dezinformacija i grešaka u analizi podataka. Međutim, i dalje veruje da je potencijal ove tehnologije ogroman.

„Danas neko može prikupiti milijarde dolara za pokretanje AI startapa sa samo nekoliko osnovnih ideja“, rekao je Gejts, dodajući da mladi ljudi imaju fantastičnu priliku da se uključe u razvoj ove tehnologije.

shutterstock_veštačka inteligencija (1).jpg

Foto: Shutterstock

Gejts je prepoznao potencijal AI-a još 2017. godine, kada je istakao „duboku prekretnicu“ u razvoju tehnologije, a danas, sa napretkom poput ChatGPT-a, jasno je da je njegov uvid bio tačan. Veruje da je uticaj AI-a na svet tek na početku, i da će ove tehnologije oblikovati budućnost.


Kurir

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Pregledač zvučnih zapisa