Spavanje, Foto: Profimedia
Čak i ako se uveče osećamo loše, većina nas ide na spavanje znajući da ćemo do jutra biti donekle osveženi. Ali nisu svi te sreće.
Često, vaše jutarnje glavobolje nisu nešto zbog čega biste trebali biti previše zabrinuti. One mogu biti uzrokovane (uglavnom dobrim) večernjim provodom ili čak kasnom večerom.
Ali ako ih često dobijate, svakako bi trebalo da razgovarate sa lekarom opšte prakse o tome. Evo nekoliko potencijalnih razloga za vaša ne baš dobra jutra.
1. Imate apneju tokom spavanja
Prema neurologu Kedars-Sinai Nasimi Šadbehr, hronične jutarnje glavobolje su obično ili migrena ili glavobolja napetosti.Migrena se često oseća kao pulsirajući bol na jednoj strani glave, zajedno sa simptomima kao što su osetljivost na svetlost ili mučnina.
Tenzijske glavobolje se obično osećaju kao jak pritisak oko glave. Veća je verovatnoća da ćete ovo doživeti ako patite od anksioznosti ili depresije, kaže dr Šadbehr.
Bez obzira na vrstu glavobolje koju imate, neurolog je rekao da bi ona mogla biti uzrokovana apnejom u snu – stanjem koje se manifestuje kao prekid disanja u snu.
Može biti teško znati da ga imate ako spavate sami. Ali ako se vaš partner u krevetu žali da ispuštate zvuke dahtanja, šmrčite ili se čujete kao da se davite i da glasno hrčete, velike su šanse da to imate.
NHS kaže da drugi znaci da patite od apneje u snu uključuju:
- osećate se veoma umorno tokom dana uprkos tome što ste spavali
- teško se koncentriše
- ima promene raspoloženja
- imate glavobolju kada se probudite
Zašto vas glava boli zbog ove smetnje u disanju?
Prema sportskom neurologu Vernonu Vilijamsu, nedostatak kiseonika može dovesti do povećanog pritiska u glavi koji izaziva glavobolju.
2. Noću škrgućeš zubima
Još jedna noćna navika koja vam može izazvati jutarnju glavobolju je škrgutanje zubima. Mnogi od nas neće ni shvatiti da to radimo, a isto važi i za vreme kada spavamo.
Navika može razviti veliku napetost u vašoj vilici, što zauzvrat može izazvati jaku jutarnju glavobolju.
Prema NHS-u, simptomi škrgutanja zubima mogu uključivati:
- bol u licu, vratu i ramenima
- bolna vilica, što može dovesti do stanja koje se naziva temporomandibularni poremećaj
- istrošene ili slomljene zube
- glavobolje
- bol u uhu
- poremećen san
3. Loše spavate
Trećina Srbaće doživeti nesanicu u nekom trenutku svog života, što uključuje teško spavanje, buđenje tokom noći i osećaj umora nakon buđenja.
Prema dr Šadbehr-u: – Postoji integralna veza između sna i glavobolje. Loš kvalitet sna može da izazove glavobolje, a poboljšan kvalitet sna može pomoći u njihovom ublažavanju.
Postoji mnogo stvari koje mogu uzrokovati vaš loš san i nesanicu, od stresa, anksioznosti i depresije do alkohola, kofeina i nikotina ili neugodnog okruženja za spavanje.
NHS preporučuje da idete u krevet i budite se u isto vreme svakog dana, opustite se pre spavanja uz knjigu ili kadu, a ne sa telefonom, redovno vežbate i postarate se da je vaša spavaća soba mračna.
Trebalo bi da razgovarate sa lekarom opšte prakse ako promena navika spavanja ima efekat ili ako imate problema sa spavanjem mesecima, do tačke u kojoj to utiče na vaš svakodnevni život.
4. Koristite previše lekova protiv bolova
Prečesto ili predugo uzimanje lekova protiv bolova bez recepta (OTC) može izazvati glavobolje zbog prekomerne upotrebe lekova, kaže dr Šadbehr.
Buđenje sa glavoboljom može značiti da preterano koristite lekove, jer se vaše telo povlači od njih preko noći.
Da bi se ovo izbeglo, dr Šadbehr savetuje da koristite lekove protiv bolova ne više od 10 dana mesečno ili nekoliko puta nedeljno. Vaš lekar vam može pomoći ako vam je potrebna pomoć da postepeno odviknete od njih.
5. To je nešto što ste pojeli ili popili
Alergije na hranu i preosetljivost mogu izazvati migrene, prema studiji objavljenoj u „Journal of Headache and Pain“.
Studija iz 2020. objavljena u časopisu „Nutrients“ otkrila je da su obrađena hrana, prerađeno meso, crno vino i stari sir uobičajeni krivci.
Kafa takođe može biti uzrok jutarnje glavobolje.
6. Anksiozni ste ili depresivni
Ako patite od anksioznosti ili depresije, možete biti skloniji glavoboljama, uključujući i one jutarnje.
Odnos takođe ide na drugu stranu, jer ljudi koji pate od migrene imaju veću verovatnoću da imaju depresiju ili anksioznost, kaže dr Šadbehr.
Važno je da potražite pomoć od lekara opšte prakse ako mislite da ste depresivni, navodi se u smernicama NHS. Oni takođe mogu pomoći ako anksioznost utiče na vaš svakodnevni život ili vam uzrokuje uznemirenost.
BONUS VIDEO
(Espreso/srbijadanas)
Dodaj komentar