Muzika može delovati terapeutski i sprečiti bol, navodi istraživanje sprovedeno na kanadskom Univerzitetu McGill.
Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu ‘Frontiers in Pain Research’, sugerišu da omiljena muzika stvara emocionalni odgovor koji može ublažiti bol.
– Slušanje omiljenih pesama može značajno da smanji intenzitet bola i neprijatnosti, dok nepoznate pesme nemaju takav efekat – otkrio je glavni autor studije Darius Valevičius, koji je testirao efekte brojnih melodija na 63 osobe.
On je još dodao:
– Možemo grubo da procenimo da je omiljena muzika smanjila bol za jedan poen na skali od deset. Odnosno, delovala je isto kao i lek protiv bolova koji se izdaje bez recepta.
Naučnici su izvršili testiranje tako što su učesnicima na ruke stavili termalno okruženje koje je zagrejalo taj deo njihovog tela do bola. Ispitanici su slušali pesme koje su sami izabrali, one koje su odabrali istraživači, a treća grupa nije slušala nikakvu muziku.
– Omiljena muzika učesnika studije koju su sami odabrali imala je mnogo veći efekat na smanjenje akutnog bola nego opuštajuća, ali nepoznata muzika – rekao je Valevičius.
I prethodna istraživanja su pokazala da muzika može pomoći u ublažavanju fizičkog bola, depresije i visokog krvnog pritiska.
Tako je 2012. godine, Centar za istraživanje bola Univerziteta u Juti objavio hipotezu da muzika može pomeriti kognitivni fokus sa bola.
Neka ranija istraživanja su pokazala da terapija muzikom može smanjiti potrebu za lekovima do 50 procenata.
Dodaj komentar