Glumica, koja je članica nacionalnog teatra, jedina je na 77. rođendanu JDP osvojila dva priznanja – za glumu i „Dr Branivoj Đorđević“ za lepotu scenskog govora
Jugoslovensko dramsko pozorište proslavilo je danas 77. rođendan, a ovom prilikom svečano su uručene godišnje nagrade Vojinu Ćetkoviću, Milanu Mariću, Nikoli Rakočeviću, Miodragu Dragičeviću, Jovani Belović, Goranu Šušljiku, Nebojši Ljubišiću, Ivi Manojlović, Anđeliki Simić, Milanu Neškoviću, Marku Torlakoviću, a dodeljena su čak dva priznanja – za glumu i za lepotu scenskog govora „Dr Branivoj Đorđević“. Glumica Narodnog pozorišta u Beogradu nagrađena je za ulogu Grete u predstavi „Eldorado“.
– Na glumi smo imali stručne predmete, između ostalog i dikciju, za koju je udžbenik napisao Branivoj Đorđević. Moj kolega Vojin Ćetković može da potvrdi da sam ja poslednja osoba, ne na našoj klasi nego na celom fakultetu, za koju je ikad iko mislio da će dobiti ovu nagradu. U toku studija, kad bih nešto rekla, bilo je potrebno uraditi sve suprotno. Zahvaljujući mojoj profesorki Ljiljani Mrkić, naučila sam kako treba se govori na sceni i zato sam ponosna na ovu nagradu – rekla je Ninkovićeva.
Foto: ATA images
Nagradu za najboljeg mladog glumca, koja nosi ime „Nebojša Glogovac“, poneo je Aleksej Bjelogrlić. Jugoslovensko dramsko pozorište je 2021. godine, zajedno sa osnivačem Gradom Beogradom, ustanovilo priznanje za izuzetnu umetničku kreaciju koje nosi ime po prerano preminulom umetniku.
Foto: ATA images
– Želeo bih se da se zahvalim na ovom priznanju. Neka je večno ime Nebojše Glogovca i Jugoslovenskog dramskog pozorišta – poručio je Bjelogrlić, koji je nagrađen za uloge Junkera Vencela fon Tronke, Pravnika, Hajnriha fon Gojzaua i Zvaničnika u predstavi „Mihael Kolhas“ Hajnriha fon Klajsta u režiji Borisa Liješevića.
Foto: ATA images
Milan Marić je nagrađen za ulogu Gavrila u komadu „Sveti Georgije ubiva aždahu“.
– Neka nam pozorište živi dugo i srećno. Hvala puno mlađem delu ansambla i želim da ovu nagradu posvetim mladosti. Živela mladost – poručio je Marić.
Pre dodele nagrada, o planovima i godini iza nas govorila je upravnica Tamara Vučković Manojlović.
– Prva premijera u JDP bila je davne 1948. godine. Radili smo u turbulentnim i teškim okolnostima, a znate da je pozorište deo društva, Jugoslovensko dramsko pozorište imalo je pet premijera u protekloj sezoni. Želim prvo da se setim ljudi koji više nisu s nama. Otišli su naša Rada Đuričin, Gordana Jadžić i Dejan Matić. Mislimo na njih – rekla je Vučkovićeva.
Ona se osvrnula na uspeh između dva aprila.
– Učestvovali smo na brojnim scenama i festivalima. Nekoliko nagrada su osvojili „Edip“ i Milan Marić, „Ljubinku Bobić“ i „Miloša Žutića“ osvojili su naši mladi glumci Sanja Marković i Joakim Tasić, a Dobričin prsten otišao je u ruke Aniti Mančić – rekla je upravnica, koja se posebno zahvalila publici što i dalje voli njihove predstave.
Kralj Čačka Foto: ATA images
Za muziku nagrađen Kralj Čačka
Za muziku u predstavi „Mihael Kolhas“ nagrađen je Nenad Marić, poznatiji kao Kralj Čačka.
– Dolazim iz potpuno drugog sveta. Kad je stigao poziv za saradnju od reditelja Borisa Liješevića, nisam mogao da ga odbijem. Čast je deliti scenu s glumcima. I dalje sam fasciniran što je svako izvođenje drugačije od prethodnog – rekao je laureat.
Za songove u predstavi „Sveti Georgije“ nagrađena je glumica Julija Petković, alijas Duda Buržujka.
Kurir
Dodaj komentar