Vintidž scena zadnjih godina je osvojila svet, svuda niču butici polovne odeće, no stvari nisu tako jednostavne, barem što se tiče zdravlja. Zato su naučnici izdali upozorenje svima koji kupuju vintidž i polovnu odeću. Dr. Primrouz Fristoun, viša predavačica kliničke mikrobiologije na Univerzitetu Lejkester, istakla je da je polovna odeća doslovno “preplavljena klicama.”
Polovna odeća može sadržati bakterije, gljivice i viruse koji potencijalno uzrokuju zdravstvene probleme, od manjih iritacija do ozbiljnih infekcija. Među rizicima su kožne infekcije poput raznih bolesti izazvanih gljivicama, ali i razni gastrointestinalni problemi poput proliva, koji mogu nastati zbog kontakta s bakterijama na neopranoj odeći.
Patogeni organizmi na tkaninama mogu preživeti duže vreme, zavisno od materijala i uslova. To znači da odeća kupljena na buvljaku ili u vintidž radnji može nositi tragove kože, znoja ili bolesti prethodnog vlasnika ako nije pravilno očišćena.
Polovna odeća kao rezervoar bakterija
Potražnja za polovnom i vintidž odećom naglo je porasla poslednjih godina. To je jeftiniji i ekološki prihvatljiviji način proširenja garderobe, no Fristoun upozorava da je pre nošenja izuzetno važno pravilno dezinfikovati takvu odeću.
Naša koža prirodno sadrži milione mikroba, koji prelaze na odeću koju nosimo. No mikrobi normalni za jednu osobu mogu kod druge uzrokovati bolesti.
– Odeća je poznat prenositelj mnogih patogenih mikroorganizama. To znači da se mikrobi s jedinstvene mikrobiote kože prethodnog vlasnika mogu pronaći na nošenoj odeći ako nije oprana pre prodaje – kaže dr. Fristoun.
Istraživanje nošene odeće na tržištu u Pakistanu pokazalo je prisutnost bakterija poput Bacillus subtilus i Staphylococcus aureus, koje mogu izazvati infekcije kože i krvi. Takođe, otkriveni su paraziti koji uzrokuju kožne infekcije poput dermatitisa i šuge.
Bonus video:
Alo
Dodaj komentar