Jelovnik na popularnoj dijeti s jajima prilično je jednostavan, a evo šta stručnjaci misle o njoj
Dijeta s jajima je način ishrane baziran na, kao što mu samo ime kaže, jajima, konkretno tvrdo kuvanim jajima koje treba jesti najmanje dva-tri dnevno, navodi medicinski portal Everyday Health.
Da li se zaista mršavi uz ovakav režim ishrane, je li on bezbedan i zašto je toliko popularan?
Dijeta s jajima dobila je malu potporu slavnih: navodno je oskarovka Nikol Kidman jela samo tvrdo kuvana jaja dok se spremala za ulogu u filmu „Hladna planina“.
Kako funkcioniše dijeta s jajima?
Postoji nekoliko verzija ovakve ishrane, a najčešća je varijanta slična Atkinsovoj dijeti s malo ugljenih hidrata, piše Arijel Čendler u knjizi „Dijeta s kuvanim jajima“. Dnevni jelovnik tipično izgleda na sledeći način.
Jelovnik na dijeti sa jajima
- Doručak: najmanje dva kuvana jajeta i jedna voćka (opciono povrće s malo ugljenih hidrata ili proteini)
- Ručak: jaja ili nemasni proteini i povrće s malo ugljenih hidrata
- Večera: jaja ili nemasni protini i povrće s malo ugljenih hidrata
Da li je dijeta s kuvanim jajima (ne)zdrava?
Ovakav način ishrane sadrži zdravu hranu: jaja, voće i povrće, ali se ona ne smatra uravnoteženom i raznovrsnom, što su glavni preduslovi da se neki režim nazove zdravim i bezbednim.
Dijeta s jajima zapravo je veoma restriktivna i niskokalorična, a dr Lisa Jang, autorka knjige „Konačno sit, konačno vitak“, nikako je ne preporučuje
.
– Mislim da ne bi trebalo da budete na dijeti koja zahteva opsednutosrt jednom hranom – ističe ona.
Jaja su, objašnjavaju stručnjaci, nesumnjivo zdrava namirnica, ali ne kao jedina ili glavna hrana. Američko udruženje za srce naglašava da jedno jaje ili dva belanceta dnevno mogu biti deo zdrave ishrane.
– Jaja su odličan odurčak. Tvrdo kuvano jaje je hranljiva užina, ali mislim da je najzdraviji način da se hranite konzumiranje raznovrsne hrane – kaže dr Jang.
Ovakav način ishrane je, piše Everyday Health, niskokaloričan i ograničava mnoge namirnice bogate vlaknima, poput integralnih žitarica ili pasulja.
Takođe, ako jedete toliko jaja, raste rizik za povišen holesterol, možete imati probleme sa stolicom, naročito zatvorom, a napominje se i da ljudi s hroničnim bolestima, koji koriste lekove, ne bi trebalo da probaju dijetu s jajima bez razgovora s lekarom.
Oni koji nemaju zdravstvene probleme i istoriju poremećaja u ishrani verovatno neće imati probleme ako se ovako hrane vrlo kratko, kaže dr Ejmi Šapiro, osnivačica poznate njujorške kompanije Real Nutrition. Ipak, pošto je u pitanju strog režim, najbolje je da o svemu najpre popričate sa stručnjakom i detaljno mu objasnite svoje zdravstveno stanje i koliko biste se dana hranili na taj način.
BONUS VIDEO
Smršajte jedući obilne doručke
Dodaj komentar