Radio BalkanFox

Dipak Čopra izgradio je globalnu wellness imperiju sledeći ova 4 jednostavna principa

Vodeći svetski zagovornik alternativne medicine, meditacije pokrenuo je industriju vrednu više triliona dolara koristeći ove jednostavne principe.

Kada su ga u junu pozvali iz Bele kuće da se pridruži predsedniku SAD i indijskom premijeru na večeri, Dipak Čopra se zahvalio na pozivu i odbio ih, jer je već imao planove tog vikenda u Engleskoj – Glastonberi festival sa Eltonom Džonom. Osim tokom pandemije, on je u stalnom pokretu već tri decenije.

Dipak Čopra ima 77 godina. Noću spava osam sati, nakon čega sledi dva sata joge svakog jutra i duga šetnja od oko 10.000 koraka svakog dana. Njegov radni dan počinje u 11 i završava se u pet sati posle podne.

Prošlo je 30 godina otkako je jedno pojavljivanje u emisiji Opre Vinfri katapultiralo Čopru od malo poznatog holističkog indijskog lekara u internacionalnu wellnes zvezdu, a za to vreme njegov sopstveni brend nikada nije prestao da raste i evoluira.

Pored serije najprodavanijih knjiga, 1996. godine osnovao je kompaniju za prodaju potrošačkih proizvoda na osnovu njegovih principa dobrog zdravlja. Sada nazvana Chopra Global, kompanija u svojoj ponudi ima sve, od ajurvedskih suplemenata preko holističkih odmora (počevši od oko 6.800 dolara za pet dana) do para naočara za meditaciju od 350 dolara koje su bile opremljene LED svetlima u boji i slušalicama za slušanje Čoprinih inkantacija.

Naočare se možda nisu “primile” kod publike, ali prihvatanje Čoprinih ideja svakako jeste. Globalna wellness industrija – sve od banja preko komplementarne medicine do wellness turizma – jedva da je postojalo pre 30 godina, a sada se procenjuje da vredi više od 4,5 triliona dolara, prema istraživanju neprofitnog Global Wellness Institute.

Pored saradnje sa brendom Nike (pomaže u razvoju Nike Well Collective, brenda koji je usmeren ka ženama i fokusira se na zdravlje), Dipak Čopra je senior naučnik za Gallup, gde pomaže kompaniji za ispitivanje javnog mnjenja da proceni zdravlje i sreću Amerikanaca. Nedavno je sarađivao sa JPMorgan Chase-om na dizajnu njihovog novog sedišta sa 60 spratova na Menhetnu, koje će imati više prirodne svetlosti, cirkulaciju svežeg vazduha i prostore posvećene jogi i meditaciji.

Ova godina bila je prekretnica u Čoprinoj karijeri. U martu je prodao Chopra Global, čiji je izvršni direktor njegova ćerka, konglomeratu pod nazivom Healing Company, u ugovoru za koji se procenjuje da mu je doneo 20 miliona dolara.

„U mojoj tradiciji postoje četiri ašrama, odnosno četirifaze života“, objašnjava Dipak Čopra u razgovoru za Inc.

Prva faza je obrazovanje, druga su slava i bogatstvo, a treća je vraćanje. „Sada sam ušao u četvrti ašram, koji se zove samospoznaja – gde se osvrneš i kažeš: ‘Ko sam ja? Šta radim ovde? Šta to znači?’ “.

Samospoznaja nije penzija. Dipak Čopra je i dalje i te kako zauzet. Sada je angažovan u Fondaciji Chopra, koja se fokusira na podizanje svesti o mentalnom zdravlju; nastavio je da objavljuje knjige a ima i mali venture fond pod nazivom ChopraX, koji sarađuje sa nekoliko kompanija. Uz to, Dipak Čopra je glavni wellness officer Instituta za integrativnu ishranu, koji obučava edukatore za meditaciju, jogu, ajurvedu i coaching. Organizacija ima više od 5.000 sertifikovanih predavača širom sveta.

I dok Čopra sebi postavlja teška pitanja svojstvena četvrtom ašramu, postoji mnogo toga što mi ostali možemo da naučimo iz njegovog života a to su četiri osnovna principa kojima se vodi.

Uhvati priliku

Prema Čopri, cela njegova karijera bila je neplanirana i slučajna, sa čim se slaže i njegov sin Gotam. „Ne mislim o njemu kao o biznismenu. O svom tati razmišljam kao o umetniku koji nikada nije dozvolio da mu poslovni plan ili strategija stanu na put kreativnosti.“

To možda i jeste istina, ali Dipak Čopra imao je oko da prepozna priliku. Bio je spreman da rizikuje i bio je otvorenog uma.

Susret koji mu je promenio život desio se 1985, na konferenciji u Vašingtonu kada je izlazio iz toaleta. Sreo je Maharišija Maheša Jogija, gurua Bitlsa i osnivača pokreta transcendentalne meditacije – primetio ga je i pozdravio ga na hindskom. „Upoznao sam ga slučajno“, kaže Dipak Čopra. „Hteo je da razgovara sa drugim Indijcem.“

Otišli ​​su gore i razgovarali neko vreme. Čopra je u to vreme imao skoro 40 godina, bio je istaknuti lekar koji je postao frustriran medicinom, ali nije bio siguran šta da radi u vezi sa tim. Na kraju razgovora, Mahariši je rekao: „Pođi sa mnom i naučiću te o svesti.“

Čopra je prihvatio ponudu i otputovao u Indiju da proučava jednu stvar o kojoj ga njegova indijska medicinska škola nije naučila: vekovima stare tradicije ajurvede i holistički pristup. Zatim se vratio da otvori ajurvedsku medicinsku kliniku u vili izvan Bostona, uspostavivši uporište na samim kapijama američkog medicinskog establišmenta.

Preuzeo je ogroman rizik tako što je napustio svoju lidersku poziciju u uglednoj bolnici, ali je bio uveren da će to uspeti. Pod Čoprinim vođstvom, Zdravstveni centar Mahariši Ajurveda postao je odredište za pacijente frustrirane mejnstrim medicinom – i za slavne ličnosti koje traže prosvetljenje, uključujući Džordža Harisona, Elizabet Tejlor i Majkla Džeksona.

Guru i njegov učenik postali su bliski kao otac i sin. Kada se Mahariši razboleo, Čopra je otišao u Englesku da mu pomogne da se oporavi. „Postao sam njegova medicinska sestra“, kaže on. Ali kako je Čoprina popularnost porasla, kao istaknutog učitelja meditacije među poznatima, pao je u nemilost svog šefa, koji ga je optužio da se takmiči sa njim. Njihova veza tada se završila.

Nedelju dana nakon sukoba, Dipak Čopra pojavio se u emisiji kod Opre Vinfri, što ga je učinilo planetarno poznatim. Dan nakon emitovanja emisije, njegova knjiga Ageless Body, Timeless Mind prodata je u 173.000 primeraka. I to je bio samo početak. Preko noći je postao jedan od vodećih govornika ideja o alternativnom zdravlju.

Pisao je knjigu za knjigom – njegov naslov iz 1994. Sedam duhovnih zakona uspeha, za koji kaže da je napisao u avionu, ostao je njegov najpopularniji naslov.

Ključ njegovog uspeha bila je sposobnost da se složena i ponekad mistifikujuća tradicionalna indijska mudrost prevede na jezik koji su Amerikanci mogli da razumeju. Umesto ogrtača i guru brade, nosio je sako i kravatu i govorio je engleski.

Njegova poruka je bila jednostavna i privlačna: svako može da postigne uspeh i izobilje i dobro zdravlje, sve dok to dovoljno želi.

Budite nemilosrdni

Dipak Čopra je od malih nogu želeo da bude pisac, ali njegov otac, lekar u indijskoj vojsci, insistirao je da ide u medicinsku školu. Njegov prvi posao pripravnika bio je u selu gde je nestalo struje kada je padala kiša. Odatle je odlučio da se preseli u Ameriku, da odradi svoju rezidenciju u bolnici u Nju Džersiju. Kada je stigao, 1970. godine, doživeo je kulturni šok – nikada nije video TV.

Posle decenije prakse u SAD, Dipak Čopra je postao šef medicinskog osoblja u prestižnoj bolnici van Bostona. Obučavao se za neuroendokrinologa, proučavajući ono što on naziva „molekule emocija“, odnosno neurotransmitere kao što su dopamin i serotonin – hemikalije koje utiču na naše stanje uma. U svojoj praksi otkrio je da vrlo često emocije pacijenta diktiraju njegovu sudbinu, više od bilo koje medicinske terapije.

U slobodno vreme pisao je studije slučajeva pacijenata koji su se oporavili uprkos strašnim prognozama – i drugih pacijenata koji su preminuli bez medicinski vidljivih razloga. Takvi slučajevi su ga fascinirali, jer su sugerisali da medicina treba da prizna ulogu koju um igra u zdravlju i bolesti. Medicina ovo odbacuje kao placebo efekat, ali Dipak Čopra je smatrao da je um možda moćniji od lekova koje je davao svojim pacijentima.

Studije slučaja je dostavio medicinskim časopisima, koji su ih odbili. Tako i izdavačke kuće. Ipak je istrajao i sa svojih 5.000 dolara sam je objavio pod nazivom Kreiranje zdravlja: ​​Psihofiziološka veza.

Ubedio je lokalne knjižare da uzmu nekoliko primeraka i jednog dana sin književnog agenta pokupio je knjigu u Harvard Coop-u. Houghton Mifflin je ponovo objavio – i dao mu ugovor da napiše još jednu knjigu.

Kao pravi inovator, Dipak Čopra je video priliku tamo gde su drugi videli samo prepreke. Čopra uvek ili priča ili piše, ostavljajući publici malo vremena da razmisli o jednoj temi pre nego što predstavi sledeću. Kaže da namerava da svojom porukom dopre do milijardu ljudi pre nego što se završi njegov četvrti ašram.

Volite svoje neprijatelje

Uprkos svim njegovim priznanjima, sledbenicima i uspehu – ili možda zbog njih – Čoprini kritičari su ga označili kao prevaranta koji se bavi pseudonaukom.

Sa nekima je završavao i na sudovima, sve dok nije shvatio da mu kritičari zapravo čine uslugu. „Svoju karijeru dugujem svojim kritičarima“, rekao je jednom prilikom i počeo je da se sprijateljava sa neprijateljima gde je to bilo moguće, baš kao što se sprijateljio sa nebrojenim slavnim ličnostima.

Ovo je bio samo deo Čoprine kampanje da pridobije kredibilitet naučnog establišmenta. Sarađivao je na radovima sa istaknutim lekarima i nobelovcima. Već 15 godina organizuje konferenciju pod nazivom Sages & Scientists, gde okuplja napredne istraživače i duhovne vođe.

Ali glavni način na koji je povećao svoj kredibilitet je ubeđivanje renomiranih stručnjaka da budu koautori njegovih knjiga. Rudi Tanzi, poznati istraživač Alchajmerove bolesti na Harvardu, seća se kako je Čopra razgovarao sa njim u muškom toaletu na jednoj konferenciji. Zajedno su napisali tri knjige: Super Brain, Super Genes i The Healing Self.

Suočite se sa budućnošću

Dipak Čopra ima odnos ljubavi i mržnje prema nauci i tehnologiji. Oduševljen je kvantnom fizikom, ali se gnuša nuklearnog doba koje je ona pokrenula. Koristi društvene mreže da širi svoju poruku, ali mrzi njihov uticaj na ljudsku psihu, uključujući i njegovu sopstvenu.

Objavio je ili sponzorisao studije o meditaciji i drugim modalitetima lečenja, ali smatra da je „medicina zasnovana na dokazima“ ograničavajuća i da predstavlja prepreku znanju. Istovremeno, on se ponosi time što ostaje otvoren za nove ideje i istražuje nove alate, gledajući u budućnost, a ne na krugove prošlosti. Čoprina najnovija fascinacija je veštačka inteligencija, koja je ujedno i tema knjige koju piše.

„Ja sam samo radoznala osoba. Uvek postavljam pitanja“, zaključuje Čopra.

Foto: YouTube/Tom Bilyeu


Original magazin

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE