Doktorka je upozorila na nuspojave nakon mezoterapije lica.
Društvenim mrežama proširile su se fotografije i snimci kozmetičkog zahvata koji je razvijen 1952. godine u Francuskoj za lečenje poremećaja krvnih sudova i imunog sistema, a danas se koristi u tretmanima lepote.
Mezoterapija postoji decenijama i nedavno je opet postala popularna. Radi se o nehirurškom postupku tokom kojeg kozmetičari ubrizgavaju mešavinu vitamina i minerala pod kožu kako bi smanjili masnoću i uklonili podočnjake. Osim toga upotrebljava se i za skidanje sala na stomaku, zatezanje kože i uklanjanje bora.
Nuspojave mezoterapije
Iako se mezoterapija može raditi bilo gde na telu, najpopularnija je na stomaku i rukama, a ima tendenciju da ostavi male izbočine ispod kože. Kozmetičari tvrde kako se radi o privremenoj nuspojavi koja se na kraju povuče.
Posledice injekcije uspoređuju se sa kožom reptila, a fotografije i isečci koji se dele na platformama društvenih mreža privukli su pažnju javnosti, ali i doktora.
Postupak se smatra bezbolnim i zahteva kratak oporavak, ali doktori upozoravaju kako postoje i ozbiljniji rizici tretmanai tvrde da se njime ne mogu postići željeni rezultati.
– Rizici mezoterapije podočnjaka nadilaze manje nuspojave, posebno kada ljudi idu kod neiskusnih kozmetičara ili to rade kod kuće. Pacijenti mogu da dožive dugotrajne modrice, teške alergijske reakcije, nekrozu kože zbog stavljanja proizvoda u krvne sudove, ili čak trajno oštećenje oka – kaže dr. Viktorija Kazlouskaja, dermatološkinja iz Njujorka za MailOnline.
Pacijenti ne znaju šta im ubrizgavaju
Svaki kozmetičar ima svoju mešavinu tečnosti za korišćenje u mezoterapiji. Ova dermatološkinja smatra kako baš zbog toga pacijenti nisu svesni što zapravo dobijaju kada idu na kozmetički tretman.
Injekcije kombiniraju enzime, hormone, vitamine i druge hranjive sastojke, ali neke sadrže i lekove na recept.
– Iako je mezoterapija legalna ponegde se ne sprovodi dovoljno dobar nadzor, posebno u SAD-u, pa postoji opasnost da pacijenti budu izloženi neproverenim proizvodima – objašnjava dr Kazlouskaja.
Američko društvo plastičnih hirurga ne podržava korišćenje mezoterapije, a FDA nije odobrila nikakve lekove za upotrebu u mezoterapiji. Mezoterapija trenutno nije izravno regulisana zakonom ni u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Rizici mezoterapije uključuju oštećenje živaca i krvnih sudova, nepravilne konture kože, opekotine i infekcije, prenosi Healthline.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar