Ana Todorović, Foto: Privatna arhiva
A kada se kaže brašno, većina prvo pomisli na belo pšenično. Ali, pored njega postoji mnogo drugih vrsta različitih nutritivnih vrednosti.
Nešto više o tome, govorila je nutricionistkinja Ana Todorović u „Ordinaciji“ RTS-a. Na samom početku osvrnula na se na glikemijski indeks brašna. Kako kaže, on je izuzetno važan jer je pokazatelj kojom će brzinom nakon konzumacije tog brašna, šećer u krvi da poraste. Pirinčano brašno najbrže diže šećer u krvi.
Inače, glikemijski indeks je skala koja rangira broj ugljenih hidrata u hrani od 0 do 100 i tako pokazuje koliko brzo će određena hrana da izazove skok šećera u krvi.
Ovo je detaljna lista glikemijskog indeksa ostalih vrsta brašna:
pirinčano brašno – 95
belo pšenično brašno – 85
kukuruzno brašno – 70
proseno brašno – 70
speltino brašno – 50
ječmeno brašno – 45
ražano brašno – 45
heljdino brašno – 40
brašno od leblebija – 35
ovesno brašno – 26
„Ono što mogu da predložim jeste da baza bude speltino brašno. Ono ima umerenu količinu glutena. Lepa kombinacija bi bilo speltino, ražano i heljdino brašno. Ukoliko pravite hleb (mediteranski) nije loše da dodate malo hladnog ceđenog maslinovog ulja ili malo maslina, origana, bosiljka, morske soli i malo meda. U taj hleb ide soda bikarbona umesto kvasca. Takvo testo treba da stoji minimun dva sata, pa tek onda da se peče“, objasnila je nutricionistkinja Ana Todorović.
Kada je reč o glutenu koje brašno sadrži, ono može da bude problematično kod osoba koje imaju problem sa celijakijom i kod alergija na gluten, kao i kod autoimunih obolenja – poput Hašimota.
Nutricionistkinja je takođe izdvojila brašno koje je prilično zdravo. To je ražano brašno koje sadrži dosta vlakana, vitamina i minerala, dobro utiče na creva i nisko je kalorično, dok mu glikemijski indeks iznosi 45 od maksimalnih 100.
„Kod dijabetičara i osoba koje imaju insulinsku rezistenciju ražano i speltino brašno su potpuno u redu„, istakla je Ana.
BONUS VIDEO
(Espreso/Mondo)
Dodaj komentar