Barišnjikov je rođen u Rigi 1948. u ruskoj porodici, a s baletom, operom i pozorištem upoznala ga je njegova majka, krojačica Aleksandra, koja je počinila samoubistvo kad je imao samo 12 godina.
Serija „Seks i grad“ obeležila je nekoliko generacija žena. HBO-ova kultna serija, u čijem su centru četiri u početku neudate Njujorčanke bez dece, ali s uspešnom karijerom, pokazala je mnogima kako ponekad za sreću u životu nisu potrebni muškarci.
Međutim, i Keri Bredšo, Samanta Džons, Šarlot Jork i Miranda Hobs u životu su imale muškarce zbog kojih bi promenile svoj način života. Mnogi se sećaju šeste sezone, u kojoj je Keri upoznala ruskog umetnika Aleksandra Petrovskog, zbog kog se poslednjih nekoliko epizoda preselila u Pariz.
U galeriji pogledajte Keri Bredšo u kultnoj seriji „Seks i grad“:
Njega je tumačio letonijsko-američki plesač, koreograf i glumac Mihail Barišnjikov, koji je u sedamdesetim i osamdesetim bio jedan od najeminentnijih baletana na svetu.
Barišnjikov je rođen u Rigi 1948. u ruskoj porodici, a s baletom, operom i pozorištem upoznala ga je njegova majka, krojačica Aleksandra, koja je počinila samoubistvo kad je imao samo 12 godina. Već na svojim prvim takmičenjima osvajao je nagrade za najbolje izvedbe na međunarodnim takmičenjima, a mnogi pedagozi isticali su njegov talenat, prisutnost na sceni i čistoću tehnike.
U galeriji pogledajte fotografije čuvenog Mihaila Barišnjikova u seriji „Seks i grad“:
Njegova visina (168 cm), zbog koje nije mogao da podigne balerine dok je stajao na prstima, često mu je odmagala, te bi dobijao sekundarne uloge, a bio je i nezadovoljan što su sovetski koreografi zaostajali s modernim inovacijama koje su pružale njihove zapadne kolege. Iz tog razloga tokom turneje teatra Boljšoj u Torontu, uz pomoć baletskog kritičara Džona Frejsera, uspeo je da pobegne agentima KGB-a i zatraži azil, zaklevši se kako se nikada neće vratiti u SSSR. Kasnije se preselio u SAD, čije je državljanstvo dobio 1986. godine i našao angažmane u različitim baletskim kućama.
Paralelno s baletskom karijerom, Barišnjikov je našao angažmane i na televiziji, često uređujući plesne programe. Neki su bili toliko uspešni da su bili nominovani za Emi, a u svojoj karijeri radio je s mnogim danas poznatim glumcima. Za ulogu u filmu „Životna prekretnica“ bio je nominovan za Oskara 1978. za najbolju sporednu ulogu, ali je nagrada na kraju otišla u ruke Džejsona Robardsa.
U galeriji pogledajte kako danas izgleda Mihail Barišnjikov:
U doba kada se tek preselio u SAD upoznao je glumicu Džesiku Lang, a uprkos jezičkoj barijeri, zbog koje su jedno vreme komunicirali na francuskom, bili su u vezi šest godina i dobili ćerku Aleksandru. Nakon rastanka, godinu dana je bio u vezi s njenom najboljom prijateljicom Tjusdej Veld. Konačnu sreću pronašao je s bivšom koleginicom Lisom Rajnhart, s kojom ima troje dece, dok je engleski naučio – gledajući televiziju.
Barišnjikov i dalje aktivno učestvuje u umetničkoj zajednici, redovno nastupa i angažovan je u raznim projektima. Kada je Rusija napala Ukrajinu 2022, osnovao je fondaciju „True Russia“ s ciljem pružanja podrške žrtvama rata i ocenio je rusku invaziju kao neoprostivu. Njegova rodna Letonija, koja se osamostalila 1990, dala mu je državljanstvo 2017, nakon što je nekoliko meseci ranije podneo zahtev.
Foto: Columbia Pictures / Everett / Profimedia
„Tamo je moje izlaganje umetnosti dovelo do otkrića mog budućeg poziva kao izvođača. Riga i danas ostaje mesto u kom nalazim umetničku inspiraciju“, ispričao je u pismu parlamentu Barišnjikov i istakao važnost Rige i Letonije u odluci da se posveti plesu u svom životu.
Mihail Barišnjikov je inače posetio Beograd 2017. godine, i to povodom izvođenja predstave „Brodski/Barišnjikov“ u okviru Beogradskog festivala igre.
U galeriji pogledajte Mihaila Barišnjikova prilikom posete Beogradu:
„Velika je čast biti ovde, počastvovan sam vašom pažnjom, nisam to očekivao. Ovo nije moja prva poseta Srbiji, pre nekoliko godina imao sam jedan performans u Novom Sadu. Srećan sam što sam ovde, ovo je jedna lična predstava, jedna lična tranzicija iz igre u pozorište“, izjavio je tada Mihail, koji nije krio oduševljenje što je u Beogradu.
„Sreća je kada u mojim godinama možete i dalje biti na sceni, sledeće godine punim 70, a ja sam još tu, pred publikom, još radim i još otkrivam teatar. Ko god da je gore, dobar je prema meni“, rekao je svetski poznati umetnik prilikom posete Beogradu.
Video: Krisa Nota dve žene optužile za seksualno nasilje
Kurir
Dodaj komentar