Čak i ako vaša posteljina izgleda čisto, ona tiho skuplja stvari u kojima ne želite da spavate. Redovno pranje zaista pravi razliku.“
Naravno, vaša posteljinamožda izgleda čisto, ali da li je zaista čista? Prema rečima stručnjakinje za čišćenje Robin Marfi, prašina se taloži na vašem krevetu isto kao i na nameštaju i drugim površinama.
„Čak i ako vaša posteljina izgleda čisto, ona tiho skuplja stvari u kojima ne želite da spavate. Redovno pranje zaista pravi razliku.“
Dakle, koliko često bi trebalo prati jorgan i da li postoji način da produžite vreme između pranja? Pitali smo stručnjake.
Koliko često treba prati jorgan?
Koliko često treba da operete jorgan zavisi od nekoliko faktora, kaže stručnjakinja za čišćenje Robin Marfi. „Ako koristite gornji čaršav, možda ćete moći da perete jorgan jednom mesečno,“ kaže ona. Međutim, ako nemate gornji čaršav ili navlaku za jorgan, Marfi savetuje pranje jorgana svake nedelje. Ako vam to deluje previše, preporučuje da ga perete najmanje svake dve nedelje.
Ipak, postoje i dodatni faktori koje treba uzeti u obzir. „Ako imate kućne ljubimce, decu ili jedete u krevetu, trebalo bi da ga perete još češće,“ kaže Marfi.
Foto: Kipgodi / Alamy / Profimedia
Ne želite često da perete jorgan? Koristite navlaku za jorgan
Ako želite da produžite vreme između pranja jorgana, navlaka za jorgan može biti rešenje. Međutim, to znači da ćete ipak morati redovno da perete navlaku. „Tretirajte je kao posteljinu i perite jednom nedeljno (ili bar svake dve nedelje),“ savetuje Marfi.
Što se tiče samog jorgana, uz korišćenje navlake možete ga prati sezonski, otprilike na svaka tri meseca. „Navlaka deluje kao zaštitni sloj, pa jorgan ostaje čist duže vreme.“
A da li bi trebalo da koristite gornji čaršav? „Čak i uz navlaku za jorgan, gornji čaršav je lako periva barijera između vas i jorgana,“ objašnjava Marfi.
Koji je najbolji način za pranje jorgana?
Najbolji način pranja zavisi od vrste jorgana koji imate, pa Marfi savetuje da uvek proverite etiketu pre nego što ga stavite u mašinu za veš.
„Većina jorgana može se prati u velikoj veš mašini s prednjim punjenjem na blagom ciklusu uz korišćenje blagog deterdženta,“ kaže ona.
Kako sušiti jorgan?
Iako biste mogli biti u iskušenju da koristite visoku temperaturu za brže sušenje, Marfi savetuje strpljenje i nisku temperaturu.
„Koristite nisku temperaturu i dajte mu dovoljno vremena—prekrivač se suši duže nego što mislite,“ objašnjava ona. Takođe, preporučuje korišćenje kuglica za sušenje.
„One pomažu u protoku vazduha i održavaju prekrivač pahuljastim. Pre nego što ga vratite na krevet, uverite se da je potpuno suv kako biste izbegli pojavu buđi.“
Foto: ole999 / Alamy / Profimedia
Ako je lepo vreme, razmislite o sušenju na otvorenom. „Sunčeva svetlost je prirodni osveživač,“ dodaje Marfi.
Koliko često treba prati prekrivač ako je neko bolestan?
Ako ste prehlađeni, možda ćete želeti da odmah operete posteljinu, iako nemate dovoljno energije za to. Ipak, prema rečima dr. Hejli Goldbah, to nije neophodno.
„Dobra vest je da tipični virusi prehlade i gripa ne preživljavaju dugo na poroznim površinama poput tkanine,“ kaže ona.
„Mnoge studije sugerišu da ostaju aktivni na tkanini samo nekoliko sati, tako da vaši čaršavi i ćebad verovatno neće preneti bolest na nekog drugog.“
Takođe, nema potrebe da koristite vrelu vodu ili posebne dezinfekcione deterdžente. „Samo pratite uputstva proizvođača za pranje posteljine nakon prehlade,“ savetuje dr. Goldbah.
Kurir
Dodaj komentar