Radio BalkanFox

FENOMEN KOJI ZBUNJUJE I NAUČNIKE Zašto su misteriozna svetla vidljiva na nebu pre velikih zemljotresa


Sigurnosne kamere u jugozapadnom marokanskom gradu Agadiru snimile su plavo svetlo na nebu tri minuta pre nego što je zemlju pogodio razorni zemljotres jačine 6,8 stepeni. Slično se desilo u za vreme razornog zemljitresa zimus u Turskoj.

Društvenim mrežama proširili su se snimci koji pokazuju trenutak samog zemljotresa, kao i plavo svetlo. Pre nekoliko godina, National Geographic je pisao o ovom fenomenu, nudeći naučne odgovore.

Kada je zemljotres magnitude 8,1 pogodio Meksiko 2017. godine, na društvenim mrežama pojavile su se jezive slike zelenih i plavih svetala na nebu. Takozvana ‘svetla zemljotresa’ u Meksiku bila su još jedan misteriozni primer fenomena koji je zbunjivao stručnjake stotinama godina.

Poput loptastih munja, zemljotresna svetla su relativno retka i naučnicima je teško da objasne šta su tačno. Stvari komplikuje to što svi slučajevi ne izgledaju isto, što dovodi do objašnjenja koja se kreću od obične munje do NLO-a i fenomena sa drugog sveta.

„Svetla mogu da poprime mnogo različitih oblika, oblika i boja“, rekao je Frideman Frojnd, profesor fizike na Državnom univerzitetu San Hoze i istraživač u NASA-inom istraživačkom centru Ames, u intervjuu za National Geographic 2014. godine. Svetla zemljotresa kroz istoriju Frojnd i njegove kolege proučavali su 65 izveštaja o takvim svetlima koji datiraju iz 1600. godine, objavivši svoje nalaze 2014. u časopisu Seismological Research Letters.

Na primer, 12. novembra 1988. ljudi su prijavili ljubičasto-ružičastu svetlosnu kuglu duž St. Lorensa u Kvebeku, 11 dana pre jakog zemljotresa. U Pisku, u Peruu, svetla su se pojavila kao svetli bljeskovi koji su osvetlili nebo, snimljene sigurnosnim kamerama uoči zemljotresa jačine 8,0 stepeni Rihterove skale 2007. godine. Čak i pre zemljotresa 2009. u L’Akvili u Italiji, mali plamenovi svetlosti su se videli kako trepere iznad kamenih ulica.

 

Američki geološki zavod je oprezan u pogledu toga da li postoje svetla za zemljotres ili EKL. „Geofizičari se ne slažu oko toga u kojoj meri pojedinačni izveštaji o neuobičajenim svetlima u i blizu epicentra zemljotresa zapravo predstavljaju EKL“, navodi institut na svojoj veb stranici, dodajući: „Neki sumnjaju da bilo koji pojedinačni izveštaj predstavlja čvrst dokaz za EKL, dok drugi misle da se barem neki od izveštaja uverljivo podudaraju sa EKL-om.“ navodi Frojnd.

Šta bi moglo biti uzrok svetla?

Analizirajući 65 svetlosnih incidenata tokom zemljotresa u studiji iz 2014. godine, Frojnd i njegove kolege su teoretizirali da su svetla uzrokovana električnim nabojem koji se aktiviraju u određenim vrstama stena tokom seizmičke aktivnosti. „To je kao da priključite bateriju u Zemljinu koru“, ističe Frojnd. Na primer, bazaltne i magmatske (gabro) stene imaju sitne defekte u svojim kristalima koji bi mogli da ispuste električni naboj u vazduh.

Uslovi povoljni za svetlost postoje u manje od 0,5 odsto zemljotresa širom sveta, procenjuju naučnici, što bi objasnilo zašto su bili relativno retki. Takođe su primetili da se zemljotresna svetla češće pojavljuju pre ili tokom zemljotresa, a ne toliko posle njega.

 

Ranija istraživanja su pokazala da je tektonski stres stvorio takozvani piezoelektrični efekat, u kojem stene koje sadrže kvarc proizvode jaka električna polja kada se kompresuju na određeni način. Ali jedna od komplikacija u proučavanju svetlosti zemljotresa je, naravno, to što su nepredvidive i kratkotrajne.

U pokušaju da to zaobiđu, neki naučnici su pokušali da stvore ovaj fenomen u laboratoriji. U istraživanju koje je vodio fizičar sa Univerziteta Rutgers u Nju Džersiju, a koje je objavljeno 2014. godine, zrna različitih materijala – brašna, plastičnih diskova, gipsa – stvaraju skokove napona kada se trese.

Naučnici su ovaj efekat pripisali trenju između zrna, što bi bilo u suprotnosti i sa piezoelektričnom teorijom i sa Frojndovom. Dokle god se pojavljuju suprotstavljene naučne teorije, debata o uzrocima seizmičkog svetla ostaje otvorena, prenosi Indeks.

 




Alo

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE