Budite oprezni sa određenim proizvodima kao što su sveže meso, riba ili sirevi kao i bilo koji proizvodi koji se čuvaju i skladište na hladnom mestu, još dok su neotvoreni i u prodavnici. Na njima se stvara bakterija koja uopšte ne menja ukus, miris ili teksturu, a hrana je zapravo kontaminirana, mada vi to ne možete primetiti.
Sigurno ste nekada na deklaraciji videli da je nekoj hrani istekao rok, ali ste je svejedno pojeli jer su ukus i miris bili nepromenjeni. Stručnjaci za hranu upozoravju na ovo, smatraju da može biti opasno. Neke bakterije koje se stvaraju na određenoj hrani ne menjaju njen ukus ili miris, pa vam se može dogoditi da se otrujete od hrane koja je imala sasvim dobar ukus.
Evo koje proizvode treba bacati odmah nakon isteka roka. Nemojte se kockati sa ovim.
Svež sir
Tvrdi sirevi poput gaude ili ementalera mogu duže trajati u frižideru jer će se na njima teže stvoriti plesan i množiti bakterije. Jednom kada se otvore, i takvi sirevi mogu trajati do 3 nedelje, prema rečima Akademije za nutricionizam. Ako se na njima pojavi plesan, nju možete odstraniti i pojesti ostatak sira – ako baš morate.
Kada je reč o svežim sirevima, morate znati da su oni nešto podložniji nakupljanju bakterija i trebali bi se baciti čim primetite da se kvare ili jednom kad im je istekao rok trajanja. Opšte je pravilo da će se najsvežiji sir i prvi pokvariti, pa možete računati da su jestivi nedelju ili dve.
Salata od krompira
Salata od tune, jaja ili krompira su odličan dom za razvoj bakterija jer su im i izložene. Ako ste pre par dana pojeli par kašičica salate od krompira, vratili u frižider i zaboravili da postoji, pre nego uzmete novi zalogaj morate znati da, ako su se u njoj stvorile bakterije, postoje velike šanse da ćete se otrovati hranom.
Iako svi većinu vremena dobro pazimo što jedemo, ponekad je ipak potreban malo veći oprez, posebno kada je u pitanju hrana koja se lako kvari.
Sveže meso
Kada je u pitanju sveže meso, često se radi i proizvodu na kojem piše do kojeg se dana mora prodati. Što to znači za vas? Morate ga pojesti do tog dana ili ga odmah spremiti u zamrzivač. Taj natpis „prodati do“ prodavaču govori do kada sme stajati na policama, a često se prodaje i po sniženoj ceni kako bi se sve prodalo do zadatog datuma.
Sveže meso može biti i kontaminirano salmonelom, E coli i ostalim bakterijama, a s time na umu, važno je da se ono priprema na zadatim temperaturama jer ćete upravo tako u njemu uništite sve bakterije.
Mleveno meso
Stručnjaci se slažu kako se mleveno meso mora pojesti ili zamrznuti do dva dana nakon kupovine – bilo da se radi o svinjetini, govedini, jagnjetini ili piletini. Kako je mleveno, bakterije koje su se u njemu već nalazile se tako mogu „umešati“ u sve meso i povećati šanse da ćete se otrovati hranom.
Suhomesnati proizvodi
Svi volimo nareske od mesa, ali ne kupujte ih nikada previše. Ako niste znali, salama od ćuretine može trajati samo 3-5 dana, prema rečima struke, pa je važno da kupite samo onoliko koliko možete pojesti u tom razdoblju. Takvi proizvodi, ali pakovani, mogu trajati i do dve nedelje dalje od tek narezanih, ali jednom kad otvorite pakiranje, opet se radi o 3-5 dana pa ih je pametno što pre pojesti. Ovakvi su proizvodi podložni razvoju bakterije koja se naziva Listeria, koja se razmnožava u hladnim prostorima poput frižidera, pa je jasno da namirnice nisu potpuno zaštićene samo zato što se nalaze u frižideru
Neke od bakterija koje će uzrokovati bolest ne možete namirisati, videti ili osetiti ukus. Ipak, ako primetite da se miris salame promenio, odmah je bacite.
Riba
Riba nije ništa otpornija na bakterije od mesa i treba se konzumirati dan ili dva nakon kupovine. U suprotnom je potrebno dobro ju omotati i staviti u zamrzivač gde može trajati i par meseci.
Sveže borovnice
Bez obzira gde ste ih nabavili, one ne traju dugo. Jagode možete jesti otprilike 3 dana nakon kupovine, a borovnice i nedelju dana. O kakvom god bobičastom voću da se radi, spremite ih u zamrzivač ako ih ne planirate odmah pojesti.
Zeleno povrće
Odnosi se to i na ono prethodno prano i narezano. Zeleno povrće može na sebi imati E coli, pa radi sigurnosti je pametno pojesti ga do datuma označenog na pakiranju. Uostalom, ko želi jesti staru salatu…
Školjke
Poput drugih morskih plodova, sirove školjke moraju biti u frižideru kako se ne bi razmnožile bakterije koje mogu uzrokovati otrovanje hranom. Dagnje, kamenice i ostale školjke moraju se pojesti u roku od 5 dana nakon kupovine, dok Jakobovu kapicu morate pojesti za tri dana. Ako osetite bilo kakav čudan miris, odmah je bacite.
Umaci iz staklene tegle
Možda vam se čini kako oni mogu trajati večno, ali samo zato što su zatvoreni u tegli ne znači da im bakterije ne mogu ništa. Jednom kad ih otvorite, trebalo bi ih što pre potrošiti. Uz to valja imati na umu da kad jedemo često priborom kojim smo već nešto dirali vadimo iste te namaze, a tako samo možemo uzrokovati nastanku još više bakterija.
Senf može tako trajati i do godine dana u hladnjaku, namaz od paradajza mesec dana, a majoneza dva meseca. Ipak, ako primetite bilo kakve promene na proizvodu, odmah ga je najbolje baciti.
Bonus video:
(Espreso/Srbija danas)
Dodaj komentar