Hronična upala može da dovede do razvoja hroničnih i ozbiljnih oboljenja, a jedna od najvažnijih stvari koje možete preduzeti jeste da obogatite svoj jelovnik hranom koja ima protivupalno dejstvo.

Zapaljenje je jedan od onih procesa u ljudskom telu koji se istovremeno smatraju i dobrim i lošim.
S jedne strane, ono pomaže organizmu da se odbrani od infekcija i povreda, ali s druge – dokazano je da hronične upale dovode do razvoja bolesti.
Ukoliko ste pod stresom, niste fizički aktivni i hranite se neadekvatno, rizik da će doći do zapaljenja u telu je još veći, pa je neophodno obratiti više pažnje na to kako živimo i na koji način se hranimo.
Više studija sugeriše da određene namirnice mogu da pomognu u ublažavanju hroničnih upala, zahvaljujući antiinflamatornim jedinjenjima.
Uglavnom su u pitanju voće i povrće, kao i neki od začina poznatih po zdravstvenim prednostima, a medicinska platforma Healthline izdvaja sledeću listu.
Hrana protiv zapaljenja:
- bobičasto voće
- masna riba
- brokoli
- avokado
- zeleni čaj
- paprike
- pečurke
- grožđe
- kurkuma
- ekstradevičansko maslinovo ulje
- crna čokolada i kakao
- paradajz
- višnje i trešnje

Antizapaljenska jedinjenja u hrani
U najvećem broju slučajeva, tajna je u antioksidansima, molekulima koji sprečavaju oksidaciju drugih molekula u telu, odnosno ublažavaju oksidativni stres, čime se smanjuje rizik od oštećenja i bolesti.
Recimo, kod bobičastog voća je tajna u antocijaninima, jedinjenjima poznatim po protivupalnom dejstvu, a oni su u ogromnim količinama prisutni i u višnjama i trešnjama. Višnje imaju i katehine, koji pripadaju familiji flavonoida, a ima ih u većim količinama i u zelenom čaju.
Masna riba, poput lososa, sardina, haringe i skuše, pomaže protiv zapaljenja zahvaljujući omega-3 mastima, konkretno eikozapentaenoinskoj (EPA) i dokozaheksaenoinskoj (DHA) kiselini, koje su blagotvorne i kod metaboličkog sindroma, srčanih i bubrežnih bolesti i dijabetesa.

Brokoli je veoma bogat antioksidansima, a na prvom mestu je to, kao i kod ostalog kupusastog voća, sulforafan, koji snižava nivoe citokina i NF-κB-a, molekula koji pokreću upale u telu.
Što se tiče avokada, on je koristan protiv mnogočega, pa i zapaljenja zahvaljujući karotenoidima i tokoferolima, koji su povezani i s nižim rizikom od raka i bolesti srca, dok u paprikama ima mnogo kvercetina, a ljute papričice su bogate i sinapinskom i ferulnom kiselinom.
U paprikama ćete naći mnogo fenola i drugih antioksidanasa s antiinflamatornim efektom, a grožđe, pored već pomenutih antocijanina, ima i mnogo resveratrola, koji takođe ima protivupalno dejstvo.
Kod kurkume je tajni sastojak protiv zapaljenja kurkumin, jedinjenje koje ima mnogo zdravstvenih prednosti, a u maslinovom ulju je to oleokantal, prirodno organsko jedinjenje koje studije upoređuju s lekovima protiv upala kao što je ibuprofen.
Kada je reč o crnoj čokoladi i kakaou, oni mogu pomoći zahvaljujući flavanolima, dok je u paradajzu protiv zapaljenja ključan likopen.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Zapaljenje pluća posle 65 godine je veoma opasno
( Glossy, T.S.R. )
Dodaj komentar