Iako su igračke sastavni deo detinjstva, pedijatar Saša Milićević je u izjavi za Informer.rs upozorio na ozbiljne rizike koje one mogu predstavljati po zdravlje dece. Igračke mogu izazvati od gušenja do alergijskih reakcija, tako da roditelji moraju biti posebno obazrivi prilikom njihovog izbora.
Roditelji često biraju igračke za svoju decu s puno pažnje, ali ne razmišljaju o mogućim rizicima koje one mogu predstavljati.
Pedijatar Saša Milićević naglašava da igračke mogu biti opasne na više načina i objašnjava šta sve treba uzeti u obzir kako bi se deca zaštitila od povreda i zdravstvenih problema.
Sitni delovi igračaka mogu biti opasni
Jedan od najčešćih rizika vezanih za igračke jesu njihovi sitni delovi, koji lako mogu završiti u dečijm ustima. Dok se neka strana tela prirodno izbacuju, drugi slučajevi mogu zahtevati ozbiljnu medicinsku intervenciju.
– Igračke za decu mogu da budu opasne na više načina. Ako se malom detetu pruži prilika da stavi u usta malu igračku, ono će to sigurno učiniti. Ukoliko proguta igračku, najčešće ona prirodnim putem izađe preko analnog otvora u narednih nekoliko dana, i retko je potrebna hirurška intervencija da se strano telo ukloni – objašnjava dr Milićević.
– Međutim, ako dete udahne igračku, to može biti mnogo ozbiljnije. Nekada dolazi do gušenja ako igračka blokira disajne puteve, a u nekim slučajevima može završiti u donjim disajnim putevima i izazvati upalu pluća. Zato je važno da roditelji obrate pažnju na iznenadni kašalj dok se dete igra malim igračkama – dodaje on.
Osim fizičkih povreda, pedijatar Milićević upozorava i na hemijske opasnosti koje dolaze od nekvalitetnih igračaka. Deca često stavljaju igračke u usta, a materijali od kojih su izrađene nisu uvek bezopasni.
– Igračke ponekad izazivaju alergijske reakcije zbog boja kojima su obojene, a deca ih često stavljaju u usta. Te boje nekada budu toksične i mogu izazvati neželjene reakcije u dečijem organizmu – istakao je za kraj.
Kako osigurati bezbednu igru?
Da bi sprečili potencijalne probleme, roditelji treba da vode računa o uzrastu za koji su igračke namenjene, da izbegavaju predmete s malim delovima i da obrate pažnju na oznake o bezbednosti. Redovno nadgledanje igre i biranje kvalitetnih, sertifikovanih igračaka mogu značajno smanjiti rizik i omogućiti bezbrižnu igru za najmlađe.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar