Radio BalkanFox

JEZERO U SRBIJI KRIJE MRAČNU TAJNU Ovde se mnogi rado kupaju, ali ne znaju jezivu legendu

Nedaleko od Kruševca nalazi se veštačko jezero Ćelije. Projekat pravljanja jezera započet je 1965. godine, kao deo sistema za zaštitu jezera Đerdap. A danas koristi se za snabdevanje pijaćom vodom 200.000 stanovnika Kruševca i okoline.

Na mestu gde je danas jezero, postojalo je selo Zlatari, koje je zbog pregrađivanja reke Rasine 1979. godine delimično preseljeno, a delimično potopljeno. U njegovim dubinama se i dalje nalaze ostaci sela i groblje za koje se vezuju razne priče.

jezero ćelije

Foto: Printscreen/Google maps

 

Zlatno jezero u obliku zmaja

„Ljudi su vremenom napravili priču, legendu, da svi moraju da se čuvaju jezera, zato što će broj žrtava u jezeru biti jednak broju grobova koje su potopljene izgradnjom jezera“, rekao je arheolog Ljubiša Vasiljević.

Prosečna dubina jezera iznosi 15 metara, a najdublja 40. Ako pogledamo kartu, videćemo da jezero ima oblik ni manje ni više nego zmaja. 

Sa druge strane, jezero je veoma atraktivno i privlačno turistima, tako da je u vreme letnje sezone plaža zvana Pista prepuna ljudi. Naravno, pecaroša ima uvek.

jezero ćelije

Foto: Printscreen/Google maps

 

Kruševačko jezero Ćelije

Jezero Ćelije je veštačka akumulacija sastoji se od tri basena: zlatarskog, vasićkog i vodozahvatnog.

Pre nekoliko godina, na dužini od 600 metara sređena i ribolovna staza. Kruševački ribolovci su od 1996. godine organizuju poznati „Čigra kup“, takmičenje u pecanju bele ribe na plovak.

Na jezero može da se stignete iz dva pravca: Niša, odnosno Prokuplja – Blaca i Kruševca.

Riblji fond jezera Ćelije

Dominantne riblje vrste su: šarani, smuđevi, deverike, babuške, bodorke i grgeči. Najzanimljiviji lоv grgeča – udicоm na plоvak a kao mamac se koristi glistie, ribice-kederi ili kоmadići ribe. Na ovoj vodi su hvatani krupni primerci šarana – preko 15 kg. u periodu septembra – oktobar. I smuđ je prepoznatljiva riba ovog jezera. Kruševljani ga, uglavnom, love – muvanjem ili varalicom. Ima deverika, i to krupnih – preko 2,5 kilogramaa traže se na dnu. Love se na plovak i dubinskim načinom tokom cele godine. Najuspešniji period je negde od ranog proleće, pa sve do kasne jeseni.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI




Alo

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE