Takozvanom „dečijom glistom“, odnosno enterobijazom, mogu se zaraziti i odrasli, a ona se prenosi vrlo lako i brzo, pa je važno biti na oprezu.
U ovo doba godine obično se beleži porast infekcija među decom vrtićkog i školskog uzrasta, a u Beogradu su se u predškolske ustanove ponovo vratile „dečije gliste„, odnosno enterobijaza.
Situacija je još uvek pod kontrolom, ali je važno pratiti simptome i reagovati na vreme kako bi se sprečilo veće širenje bolesti.
Kako izgledaju „dečije gliste“ u stolici?
Gliste se najčešće javljaju kod dece (pred)školskog uzrasta i odraslih ljudi koji rade u zajedničkom prostoru.
Enterobius vermicularis je parazit iz grupe valjkastih crva, odnosno nematoda, koje izazivaju oboljenje entrobijaza. Izgledom podsećaju na tanke bele končiće i vide se u stolici, a jaja polažu oko anusa.
Simptomi glista kod dece i odraslih
Kako piše medicinska platforma Heathline, kod zaraženih osoba mogu se javiti:
- jak i učestao svrab analnog područja
- nemiran san zbog stalnog svraba i osećaja nelagode
- bol, osip ili druga iritacija kože oko anusa
Šta izaziva gliste u stolici?
Parazit se unosi gutanjem ili, ređe, udisanjem jajašaca glista, koja potom ostaju u crevima dok se ne izlegu i sazru. Odrasle ženke potom prelaze u debelo crevo i tokom noći izlaze iz tela kroz anus. One polažu jaja u nabore kože oko analnog otvora, a potom se vraćaju u debelog crevo, a upravo su ta jaja izazivači svraba i iritacije.
Ukoliko se dodiruje i grebe zahvaćeno područje, jaja se prenose na prste i ispod noktiju i mogu da se prošire na sve što osoba dodirne. Na raznim površinama u zatvorenom prostoru, poput tkanina, mogu da prežive od dve do čak tri nedelje.
Obično se nalaze na posteljini, peškirima, odeći, dasci ve-ce šolje, igračkama i hrani.
Iako to nije uobičajeno, jajašca glista mogu i da se udahnu, navodi američkI Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, recimo, ako tresete posteljinu ili peškire.
Ukoliko se ne leči, infekcija može da traje neograničeno.
Kako se leče „dečije gliste“?
U slučaju infekcije glistom, postoje oralni lekovi koji se prodaju u apoteci, ali je najbolje posavetovati se s lekarom koje je najbolje rešenje za vas i vaše dete.
Pošto se gliste lako šire, svi članovi domaćinstva inficirane osobe i oni koji su u bliskom kontaktu s njom će verovatno morati da se podvrgnu lečenju kako bi se sprečila infekcija ili reinfekcija.
Nako što se ispije količina koju će vam propisati lekar, obično je praćena i drugom dozom dve do tri nedelje kasnije, a možda će biti potrebno više od jednog kruga tretmana kako bi se jajašca u potpunosti eliminisala.
Takođe, tu su i kreme i masti koje mogu pomoći u ublažavanju svraba i iritacije kože.
Kako sprečiti širenje „dečije gliste“?
Najbolji način da s espreči infekcija glistama jeste da se sprovodi redovna i temeljna higijena. Neki od saveta su:
- pažljivo pranje ruku sapunom i toplom vodom posle upotrebe toaleta, a a naročito nakon pražnjenja creva, menjanja pelena i pre pripreme jela;
- kratki i čisti nokti;
- izbegavanje navika koje povećavaju rizik, poput grickanja noktiju;
- tuširanje svako jutro kako bi se uklonila jaja koja su se taložila tokom noći;
- svakodnevno menjanje donjeg veša i odeće;
- pranje veša, peškira i posteljine toplom vodom.
BONUS VIDEO
Pedijatar Divičič objašnjava kako prepoznati i tretirati dečije gliste
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar