Radio BalkanFox

Kako je jedna rečenica promenila način razmišljanja Toma Brejdija i dovela ga do uspeha

Važno je gde si sada, ali je važno i gde želiš da budeš – i kako ćeš tamo stići.

Svako, ma koliko danas bio uspešan, negde je počeo.

Kada je Tom Brejdi kao brucoš Univerziteta u Mičigenu prvi put dobio priliku da igra na utakmici, prilikom njegovog prvog dodavanja lopta je presečena za tačdaun.

Ni kao student druge godine nije bio dovoljno dobar da bude starter, dobijao je samo dva ponavljanja po treningu. Frustriran i demoralisan, razmišljao je o prelasku u drugu školu. Ipak, prvo je razgovarao sa trenerom Lojdom Karom.

„Drugi kvoterbekovi dobijaju sva ponavljanja“, požalio se Brejdi treneru.

„Prestani da brineš o tome šta rade svi ostali igrači u timu. Brineš o tome šta radi starter, šta radi drugi momak, šta rade svi ostali. A ne brineš o tome šta ti radite. Došao si ovde da budeš najbolji. Ako hoćeš da budeš najbolji, moraš da pobediš najboljeg.“

Brejdi se zatim sastao sa sportskim psihologom iz Mičigena Gregom Hardenom. „Nikada neću dobiti šansu da se dokažem. Daju mi samo dva ponavljanja“, rekao je Brejdi.

„Samo izađi i fokusiraj se na to da daš sve od sebe i uradiš najbolje što možeš sa ta dva ponavljanja“, rekao je Harden, a Tom Brejdi je poslušao.

Na sledećoj utakmici utrčao je na teren sa više entuzijazma, energije i fokusa. Ubrzo su dva ponavljanja postala četiri, pa šest. Zatim deset.

„Pre nego što sam to shvatio, sa ovim novim načinom razmišljanja koji mi je Greg usadio – da se fokusiram na ono što mogu da kontrolišem, da se fokusiram na ono što dobijam, a ne na ono što neko drugi dobija, da tretiram svako ponavljanje kao da je Super Bowl – na kraju sam postao starter“, rekao je Brejdi, koji se danas smatra najboljim kvoterbekom i igračem američkog fudbala svih vremena. Rekorder je po broju pobeda u karijeri, kao i po broju postignutih tačdauna.

Nauka podržava ovaj pristup. Duboka, namerna vežba – oblik treninga koji uključuje koncentraciju, napor i kritičke povratne informacije – mogu pomoći da se poboljša bilo koja veština i do deset puta brže, u poređenju sa konvencionalnom praksom.

Kada se fokusirate na vežbu, vaš mozak formira mijelin, mikroskopsku neuronsku supstancu koja dodaje značajnu brzinu i tačnost mislima i pokretu. Mijelin je kao mišić, samo što umesto da ojača vaše telo on jača nervne puteve povezane sa određenom veštinom.

Dajući sve od sebe na svim ponavljanjima koje je dobio, Tom Brejdi je postavio svoj put za napredak.

Većina preduzetnika se fokusira na merenje rezultata (lag metrics) i tu nastaje problem. Ovakva metrika jeste jednostavna za praćenje, ali nije korisna za predviđanje budućnosti jer rezultati pokazuju ono što se već desilo.

Na šta onda treba da se fokusiramo? Na potencijalne klijente (lead metrics). Jer metrika potencijalnih klijenata predviđa postizanje dugoročnog cilja, piše Inc.

Probajte. Postavite sebi cilj. Na primer, ako vam je cilj da ostvarite veću prodaju, koristite trenutne rezultate da utvrdite koliko dodatnih potencijalnih klijenata i poziva treba da generišete i uputite. Zatim napravite dnevni proces rada i obavežite se da ćete da pratite i ispunjavate sve obaveze.

Lag metrika, odnoso dosadašnji rezultati, mogu samo da vam pokažu gde se nalazite. Lead metrika vam pokazuje kako da stignete do svog cilja.

Jer uspeh se postiže samo kontinuiranim radom, dan po dan. Fokusirajte se na ostvarenje svog cilja i ne obazirite se na to kako drugi rade i koje rezultate postižu.

Pročitaj i: Kako je tenis pomogao preduzetnici Mariji Šarapovoj


Original magazin

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE