Ako tražite prelepu biljku kao jesenju dekoraciju, koleus je pravi izbor: nije zahtevna, izdržljiva je i nagrađuje minimum nege raskošnim lišćem u intenzivnim bojama.
Ukrasna kopriva, odnosno koleus, rod je jednogodišnjih ili višegodišnjih biljaka ili žbunova.
Iako se uspešno gaji u saksijama, veoma je popularna i kao pejzažna biljka jer ima prelepo lišće u više od 60 varijanti, a najčešće se viđaju zelene, crvene, pomorandžaste, ljubičaste i žute sorte, dok listovi mogu da imaju i interesantne šare.
Reč je o koprivi koja ne žari, a nije ni zahtevna za negu i odlično napreduje u polusenci. Ne voli direktno sunce, koje može da dovede do bledog lišća ili čak njegovog otpadanja, ali hibridne vrste su nešto tolerantnije.
Ne savetuje se da zimi ostane napolju jer se gaji na temperaturama iznad 13 stepeni, pošto je tropska biljka i ne podnosi niže temperature, pa je najbolje uzgajati ukrasnu koprivu u saksiji i kada stoji napolju kako bi se lakše prenela po padu temperatura.
Cveta u letnjim mesecima, ali nema preterano dekorativne cvetove, pa se preporučuje da se odseku kako se ukrasna kopriva ne bi umarala i trošila energiju na njih.
Zalivanje ukrasne koprive
Ova biljka voli dosta vode, pa je važno da ima veliku saksiju i dobru drenažu, kao i rastresitu zemlju koja je bogata tresetom. U zatvorenom prostoru bi je trebalo zalivati na dva do tri dana, a napolju – naročito na visokim temperaturama tokom leta – svaki dan, pa nekad i više puta dnevno. Najvažnije je da tlo ne bude suvo ni u jednom trenutku.
Đubrenje ukrasne koprive
Pri postavljanju ove biljke u saksiju, obavezno koristite spororastvarajuće đubrivo s višim nivoom kaliljuma, što će podstaći lepšu, intenzivniju i jarku boju listova.
Mesec do dva nakon što posadite ukrasnu koprivu, možete početi s prihranom, koja se dodaje jednom mesečno.
Izbegavajte đubrivo s više azora jer bi tako šarena biljka mogla da postane sasvim zelena.
BONUS VIDEO
Kako izgleda „svemirska biljka“?
( Glossy, T.S.R. )
Dodaj komentar