Ako kupujete jelku sa busenom, trebalo bi da obratite pažnju na nekoliko stvari.
Svežu jelku za novogodišnje praznike treba kupovati pet do sedam dana ranije da bi ona ostala sveža sve do pravoslavne Nove godine. Uz nju cela kuća miriše, pa se ne dvoumite da prirodna jelka bude vaš izbor ove godine.
Prilikom kupovine, osim na bujno granje, trebalo bi da pripazite i na visinu drveta. Najbolje je da prvo izmerite visinu prostorije, odnosno površinu ćoška gde nameravate da je stavite zajedno sa saksijom kako kasnije ne bi bilo problema.
Pošto pronađete drvo idealne visine, proverite koliko je teško, savetuju prodavci. Što je teže, to znači da ima dosta vode, pa je samim tim zdravije i trajaće duže. Ako ste već rešili da unesete drvo sa svežim iglicama, trebalo bi da znate da kod prodavaca možete da nađete i smreku i jelu. Iako vrlo liče, razlikuju se i po izdržljivosti i mirisu.
Jela će vam duže krasiti kuću jer je izdržljivija. Njene grane su jače i podneće težinu ukrasa, a smreka je, s druge strane, privlačna jer ima intenzivan miris na koji će svaki gost prijatno odreagovati. Ona je osetljivija na promene temperature nego jela, što može da izazove prebrzo opadanje iglica.
Pre unošenja u kuću jelku bi trebalo bar sat vremena da držite u garaži ili u hodniku zgrade gde nije toliko toplo kao u kući. U sobi je postavite što dalje od radijatora i direktne sunčeve svetlosti jer će to usporiti opadanje iglica i pčuvati svežinu jelke.
Poput negovanja ostalog sobnog cveća, možete s vremena na vreme da poprskate iglice vodom.
O tome kako da napravite originalne i jeftine ukrase za jelku smo, podsetimo, ranije pisali.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar