Prema Crkvi, na taj dan treba održati parastos za preminule, ali mnogi se pitaju kako se tačno izračunava 40. dan od smrti i da li parastos mora biti obavljen baš tog dana.
Protojerej stavrofor Milan Gardović objašnjava za sajt „Svetosavlje“ da četrdesetodnevni parastos treba biti obavljen tačno 40. dana, računajući dane od trenutka smrti. Parastos se ne sme pomerati.
Od desetog veka ustanovljene su liturgije i pomeni za upokojene. Pomeni, odnosno parastosi, obavljali su se uvek tokom Svete liturgije.
,,Crkva nas podseća na značaj subote kao dana posvećenog preminulima, kada se na Zadušnice okupljamo da bismo obeležili dan za duše preminulih. Zadušnice se obeležavaju četiri puta godišnje, uvek u subotu, jer je to dan kada se sećamo upokojenih.“ rekao je Gardović.
U vezi sa 40. danom, Gardović ističe da Crkva uči da se dan računa do 16 časova, a nakon toga počinje novi dan, što se zasniva na biblijskom principu „i bi veče, i bi jutro.“ Prema ovom verovanju, 40. dan treba obeležiti tačno na datum kada 40 dana od smrti padnu.
Za ovu priliku, na groblje i u crkvu nosi se kuvano žito, poznato kao koljivo. Žito simbolizuje Hristove reči da samo zrno koje umre može doneti rod. Ovaj običaj podseća na smrtnost ljudskog tela i besmrtnost duše, koja nastavlja da živi u svetlosti nebeskog Carstva.

RINA
Crno vino, kojim sveštenik preliva žito, simbolizuje Božje milosrđe koje leči rane greha, dok sveća predstavlja svetlost Hristovu, koja obasjava duše preminulih.
Ove simbole ne treba shvatiti doslovno, već kao znak žrtve i sećanja na Hrista koji je za nas bio žrtvovan.
Verski analitičar Draško Đenović ističe da se parastos uvek obeležava u subotu, ali napominje da je najvažniji trenutak sećanja na preminule. On savetuje da, ukoliko ljudi nisu u mogućnosti da prisustvuju obredu na groblju, zapale sveću ili kandilo kod kuće kao simbol sećanja na mrtve.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Dodaj komentar